آشنایی با رشته فیزیک

در معرفی علم فیزیک می توان گفت فیزیک علم زندگی و اصلا علم حیات است. هر چیزی که در اطراف خویش می‌بینیم به فیزیک ربط پیدا می‌کند. همچنین پاسخ به بسیاری از سوالهایی را که همیشه ذهن بشر به آن مشغول بوده است به وسیله علم فیزیک می‌توان داد. در کل می‌توان گفت که جهان در بزرگترین مقیاس تا ریزترین مقیاس در ارتباط با علم فیزیک می‌باشد.

فیزیک دانش کشف و استفاده عملی از قوانین و روابط حاکم بر پدیده‌های طبیعی است که مبنای این دانش بر تجربه و آزمایش استوار است.

در رشته‌های علوم پایه از جمله فیزیک به چگونگی پیش‌آمدهای علمی توجه می‌کنند و در واقع به دنبال یافتن دلایل و چرایی هر پدیده یا اتفاق هستند و به همین دلیل دانشجویانی که مستعد،‌ باهوش و کنجکاو هستند، می‌توانند در این رشته موفق گردند.

دوره کارشناسی فیزیک یکی از دوره های آموزش عالی است که هدف آن با توجه به ماهیت علم فیزیک علاوه بر تربیت افراد قابل برای پیگیری و گسترش مرزهای این علم از طریق آموزش و پرورش ، تربیت متخصصینی است که بتوانند جوابگوی نیازهای متنوع تخصصی حرفه ای و کارشناسانه و ساختن زیر بنای مناسب برای ایجاد تکنولوژی نوین باشند.

فارغ التحیصلان کارشناسی فیزیک بسته به نوع کارشناس بطورعام میتواند جوابگوی نیازهای زیر باشند:

الف: احراز آمادگی برای ادامه تحصیل و تحقیق در مقاطع و مراحل بالاتر در رشته فیزیک و سایر رشته های فنی و علوم پایه

ب: کسب قابلیت های نظری و علمی لازم جهت رفع نیازهای تخصصی صنایع و حل مشکلات فنی مربوط به تکنولوژی نوین و مراکز پژوهشی در حد کارشناسی

ج: رفع نیازهای آموزش و پرورش برای تدریس کلیه دروس فیزیک دوره های مختلف متوسطه و مراکز تربیت معلم.

ه: نقش اصلی در احراز و انتقال تکنولوژی نوین

در دوره کارشناسی ارشد فیزیک، فارغ التحصیلان علاوه بر کسب آمادگی لازم جهت انجام تحقیقات ، می توانند جهت همکاری در امر تدریس به خدمت دانشگاهها و موسسات عالی درآیند.

دوره دکترا بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در این رشته است که به اعطای درجه دکترای فیزیک منتهی می شود. از اهداف مهم این دوره علاوه بر تامین اعضای هیات علمی دانشگاهها، تربیت افرادی است که بر روشهای پیشرفت پژوهش احاطه یافته و بتوانند در نو آوری و گسترش مرزهای دانش فیزیک و رفع نیازهای علمی جامعه نقشی را ایفا کنند.


آشنایی با رشته ژئوفیزیک

ژئوفیزیک علم مطالعه زمین با استفاده از روشهای کمی فیزیکی مانند روشهای الکتریکی، الکترومغناطیسی، رادیواکتیویته، زلزله شناختی، زمین گرمایی، گرانیسنجی، لرزه ای و مغناطیسی است. بعنوان مثال درک ماهیت زلزله‌‌ و حرکت و تغییر شکل قاره‌ها از مسائل مهمی هستند که همواره ذهن ژئوفیزیکدانان را به خود مشغول کرده‌اند. امروزه این علم با بهرهگیری از دیگر علوم پایه، دانشی است با کاربردهای فراوان که به شاخه های متعددی تقسیم میشود. وظیفه اصلی علم ژئوفیزیک، مطالعه فرآیندهای فیزیکی است که در سیاره زمین و منظومه شمسی رخ میدهد. شناخت پدیده های مرتبط با تحول زمین جامد، جو و اقیانوس‌ها برای تامین نیازهای اساسی زندگی انسان ضروری است.

اهمیت روشهای ژئوفیزیکی در آن است که به ژئوفیزیکدانان اجازه می‌دهد تا خواص فیزیکی درون زمین را که از دسترس مستقیم انسان خارج هستند اندازه ‌گیری نمایند. ژئوفیزیکدانان با استفاده از امواج لرزه‌ای و اندازه‌گیری میدان‌های گرانش و مغناطیسی زمین می‌توانند خواص الاستیکی و مغناطیسی، چگالی و دمای درون زمین را اندازه‌گیری کنند. با توجه به اهمیت و ضرورت توسعه این علم، اتحادیه بین المللی علوم از ژانویه ۱۹۵۷ تا دسامبر ۱۹۵۸ را سال ژئوفیزیک نامید و از همه کشورها در راستای توسعه این علم درخواست همکاری کرد.موسسه  ژئوفیزیک دانشگاه تهران در راستای تحقق این هدف در سال ۱۳۳۶ هجری پایه گذاری شد.

با توجه به ذخایر گسترده زیر زمینی در کشور و نیاز به اکتشاف این ذخایر در راستای نیل به استقلال اقتصادی، خودکفایی و توسعه صنعتی کشور از یک سو و نیاز موسسات  علمی و پژوهشی و دانشگاهها به نیروهای متخصص از سوی دیگر اهمیت و ضرورت این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را روشن میکند.داوطلبان این رشته می توانند از کلیه رشته های علوم انسانی، هنر، فنی و مهندسی، علوم پایه و کشاورزی باشند.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد رشته ژئوفیزیک می توانند در موسسات آموزش عالی یا سازمانهای مختلف نظیر(وزارتخانه : نفت، نیرو، معادن و فلزات، جهاد سازندگی و سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی) و شرکتهای خدماتی مهندسین مشاور فعالیت نموده و قادر به انجام امور زیر می باشند:

۱- تدریس دروس ژئوفیزیک پس از کسب تجربه لازم

۲- ادامه تحصیل در سطوح بالاتر

۳- انجام پژوهشهای ژئوفیزیکی، تهیه و تدوین گزارش و ارائه مقالات علمی

۴- استفاده از دستگاهها، انجام عملیات ژئوفیزیکی، تحلیل و تفسیر داده ها

۵- سرپرستی، هدایت و برنامه ریزی گروههای عملیاتی ژئوفیزیکی

بازگشت