امکانات و تجهیزات

حوزه معاونت آموزشي دانشگاه در راستای خدمت هرچه بیشتر به دانشجویان وتکریم  ارباب رجوع و همچنین اطلاع رسانی و انجام هرچه بهتر امور آموزشی با راه اندازی سیستم شبکه داخلی و اینترنتی امکان انجام تمامی امور آموزشی از طریق اینترنت و شبکه دانشگاه و همچنین امکان پرداخت اینترنتی شهریه را  مقدور کرده  است. همچنين تأسیس 5 مرکز دانشگاهی (نهاوند، بهار، کبودرآهنگ، رزن، قروه درجزین)، تأسیس واحد پردیس علوم و تحقیقات همدان با پذیرش دانشجو در 14 رشته کارشناسی ارشد، راه اندازی کمیته جذب استاد، راه اندازی دبیرخانه جذب استان همدان، راه اندازی کمیته سنجش و نظارت، راه اندازی سامانه دبیرخانه جذب هیأت علمی برای اولین بار در سطح کشور، راه اندازی سامانه اینترنتی ارزشیابی اساتید در سه حوزه دانشجویی- آموزشی و مدیران گروه از جمله فعاليتهاي اين معاونت برشمرد.


در حوزه دانشجويي، اين واحد دانشگاهي خدمات رفاهي دانشجويي را سرلوحه كار خود قرار داده و توانسته با ساخت و تجهيز  چهار دستگاه خوابگاه سوئيتي دخترانه با ظرفيت 1200 نفر امكانات هر سوئيت شامل  (تلويزيون، يخچال فريزر، جاروبرقي، ميز، فرش، اجاق فردار و... ) و تجهيز تمامی خوابگاههاي دانشگاه به سايت كتابخانه – نمازخانه مناسب- سايت كامپيوتر با ارائه خدمات پرينت با قابليت اتصال به شبكه اينترنت، ايجاد اتاق ورزش – اتاق مشاوره و روانشناسي – هلال احمر- اتاق ميهمان و كارگاه آزاد نقاشي و ماكت سازي و فروشگاه مركزي ویژه خوابگاهها گامهاي مناسبی بردارد. در حال حاضر بيش از 1300 نفر در خوابگاههاي ملكي واحد اسكان دارند.
در همين راستا مي توان به ساخت و تجهيز سالن غذاخوری با ظرفيت 2000 نفر و امكانات طبخ مكانيزه، استانداردسازي منابع آب مصرفي دانشجويان  و راه اندازي سيستم اتوماسيون جديد هماهنگ با شبكه داخلي واحد با امكان رزرو غذا از طريق كيوسك و اينترنت  اشاره نمود. در قسمت فارغ التحصيلان اين معاونت با تشكيل دفاتر فارغ التحصيلان در دانشكده ها و مجزا نمودن فضاهاي بخش صدور مدرك و تحويل و كنترل و مراجعات در اداره فارغ التحصيلان منجر به كاهش زمان صدور مدرك و پاسخ به استعلامات شده است. در اين معاونت به منظور اطلاع رساني و ارتباط دانشجويان اقدام به تهيه و پخش CD اطلاعات حوزه از نحوه خدمات رساني و آئين نامه ها و تقويم برنامه ها جهت دانشجويان، ايجاد و تكميل اطلاعات حوزه در وب سايت دانشگاه و راه اندازي ارتباط با معاونت، راه اندازی وبلاگ كانون فارغ التحصيلان و هلال احمر و تجهيز كليه ساختمانها و خوابگاهها به كيوسكهاي اطلاع رساني شده است. در بخش  امور دانشجويان اين معاونت مي توان به فعاليتهایي همچون برگزاري همايش تجليل از ممتازين علمي در سالهای 87 و 88 و 89 و تجليل از 920 نفر از دانشجويان برتر، برگزاري مراسم جشن فارغ التحصيلان در سالهاي86 تا 89 و تجليل از 2200 نفر از دانش آموختگان واحد،برگزاری بیش از 294 اردوی درون و برون استانی اشاره نمود. در اداره تربيت واحد همدان نیز با داشتن تجهيزاتي همچون سالن كشتي، سالن ژيمناستيك و سالن شطرنج، زمين چمن و زمين تنيس، سالن اختصاصي واليبال ، احداث سونا و جكوزي، ایجاد مكان ورزش اسكواش، پارك سلامت (ورزش همگاني و بدنسازي)، سالن چندمنظوره سرپوشيده  3000 نفری – سالن تنيس روي ميز اختصاصي، سالن آزاد بدنسازي- سالن اختصاصی تيراندازي- سالن تخصصی بدنسازی و سالن زورخانه توانسته همواره يكي از قطب هاي ورزشي منطقه 5 دانشگاه آزاد اسلامي باشد  و از جمله موفقيتهاي كسب شده ورزشكاران دانشجوي اين دانشگاه مي توان به كسب  38 طلا- 20 نقره - 55 برنزدر مسابقات مختلف كشوري و اعزام تیم کوهنوردی و صعود قلل خانتانگیری (7010 متر –قزاقستان)، موستاق آتا (7654 متر-چین)، آرارات (5431 متر-ترکیه)، لنین (7134 متر- قرقیزستان) و کسب 5 مدال برنز آسیایی در این صعودها توسط کوهنوردان واحد، کسب 4 مدال جهانی و اعزام یک ورزشکار به عنوان عضو تیم ملی بوکس ایران به مسابقات المپیک 2012 لندن و کسب مقام قهرمانی لیگ دسته اول کشور در رشته اسکیت هاکی (سال 1391) اشاره نمود. در اين معاونت، کانون هلال احمر با بيش از 1000 نفر عضو فعال و كانون فارغ التحصيلان با بيش از 600 نفر عضو مشغول به فعاليت مي باشند.

بي ترديد، پويايي و نشاط، يکي از مشخصه هاي اصلي فعاليتهاي دانشگاهي به شمار مي رود و بي شک، تلاش و فعاليت در عرصه دانشگاهي ظرافت و حساسيتهاي خاص خود را مي طلبد. در اين ميان، يکي از تاثيرگذارترين حوزه هاي دانشگاهي به عنوان یک مکانیزم پشتیبانی کننده و نیروی محرکه را مي توان حوزه معاونت اداري و مالي دانشگاه معرفي نمود که عمده فعاليتهاي اين واحد در دو حوزه مدیریتی اداری و مالی خلاصه می گردد: حوزه اداری شامل  اداره کارگزینی کارکنان و صندوق رفاه دانشجویی است كه جهت رفاه حال دانشجويان، صندوق رفاه واحد اقدام به تقسيط شهريه دانشجويان متقاضي نموده است همچنین  صندوق رفاه تسهيلات ويژه‌اي جهت رفاه حال دانشجويان كم بضاعت مقرر داشته است.يكي از كارهاي مناسبي كه در اين واحد دانشگاهي صورت گرفته است راه-اندازی کارگاه جهت تعمیر و نگهداری ملزومات اداری که باعث صرفه جویی در هزینه خرید صندلی دانشجویی، وسایل اداری و مبلمان گردیده و تأسیس کارگاههای خیاطی و دوخت پرده، شیشه بری، و نقاشی با استفاده از نیروهای موجود در خدمات باشد. و در سال 88 و 89 این واحد دانشگاهی به عنوان واحد برتر در خدمات رفاهی و اسکان میهمانان در ایام تعطیلات در بین واحدهای دانشگاهی به دلیل ارائه امکانات رفاهی و اسکان خانواده همکاران شاغل در سایر واحدهای دانشگاهی در بین واحدهای برگزیده کشور قرار گرفت.

حوزه معاونت فرهنگی نیز در ادامه مسیر مقدس خود و اعتلای فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی، با حرکت در راستای اهداف مقدس امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بر مبنای برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، با اولویت قرار دادن تحول فرهنگی و تعلیم و تربیت اسلامی و مهندسی فرهنگی، تلاش دارد با رویکرد علمی و پژوهشی و بهره گیری از خرد جمعی و شورای نخبگان فرهنگی و فکری در جهت نهادینه سازی باورها و ارزشهای الهی و استفاده از شیوه های نوین و برنامه های جدید و متنوع کیفی و ارتباط عمیق و پیوسته با دانشجویان و خانواده های آنان در ایجاد فضای حضور و مشارکت فعال دانشجویان، با عنایت ایزد متعال گامهای رو به جلو بردارد و بر میزان و ماندگاری امور و باورها بیفزاید.  از برنامه هاي اين معاونت مي توان رسیدن به فضای سرانه فرهنگی به ازای هر دانشجو 5/0 متر مربع با ایجاد و گسترش محیط اداری فرهنگی، فرهنگسرا، دفاتر کانونها، مسجد، نمازخانه ها وسایر اماکن مذهبی وفرهنگی، ایجاد رشته های مطالعات فرهنگی و میان فرهنگی در واحد جهت ایجاد بستر حضور اساتید و دانشجویان فرهنگی در زمینه تولیدات تفکر خلاق، برنامه، طرح و پژوهش فرهنگی و رسیدن به چشم انداز عضویت 20 درصد دانشجویان در مجموعه های فرهنگی از طریق بسترسازی و اجرای طرحهای نو شامل: شورای فرهنگی، کانونهای دانشجویی مذهبی ادبی، هنری و.... اشاره نمود.

معاونت عمرانی: تأمین فضاي مناسب و مورد نياز آموزشي، پژوهشي، اداري، رفاهي و فرهنگي از جمله امكانات زيربنايي و ضروري است كه بايستي هماهنگ با ساير قسمت‌ها توسعه یابد و از رشد متناسب با سرانه استاندارد برخوردار گردد. از اين روبا توجه به تأسیس رشته‌هاي جديد و رشد بالاي دانشجو بر اساس برنامه‌هاي توسعه دانشگاه و كمبود سرانه فضاي آموزشي و اداري، واحد را بر آن داشت تا با برنامه اي منسجم جهت برنامه هاي توسعه گام بردارد. به همين منظور، در گام نخست، اقدام به افزايش وسعت سايت با رشدي برابر 42/2 درصد با خريد زمين‌هاي جديد شد تا امكان توسعه فضاهاي ديگر فراهم گردد. همچنين، در بخش توسعه فضاي آموزشي با درصد رشدي برابر 35/2 درصد، در بخش اداري و خدماتي با رشد 150/8 درصد، در قسمت توسعه فضاهاي ورزشي سرپوشيده با رشد 23/2 درصد، در قسمت كاربري رفاهي و ايجاد خوابگاههاي دانشجويي با رشد 55 درصد و بالاخره در قسمت توسعه فضاي پژوهشي با نرخ رشد 23/2 درصد امكان استفاده از فضاهای مطلوب براي دانشجويان و اساتيد با شرايط و امكانات جديد ايجاد گردید كه در آبانماه سال 88  و تيرماه 1390به دست رياست وقت دانشگاه به بهره برداري رسيد. در همين راستا، و جهت ايجاد فضاي مناسب برای دانشجويان به طور مجموع 148115 متر مربع پروژه عمرانی به بهره برداری رسیده است که 24615 متر مربع از این پروژه ها مربوط به احداث ساختمان هایی است که با کاربری آموزشی، پژوهشی، ورزشی و اداری، 71000 متر مربع محوطه سازي و جهت دسترسي آسان و راحت به فضاهاي مختلف حدود 36500 متر مربع خيابان به صورت آسفالت ايجاد شده است در كنار اين معابر اقدام به ايجاد پاركينگ‌هاي مسقف و غیر مسقف مناسب به متراژ حدود 16000 متر مربع شده است. با روند توسعه فعلي دانشگاه و مركزيت اين واحد، برنامه‌هاي در حال اقدام و آتي دانشگاه نيز در بحث تحصيلات تكميلي جدي‌تر بوده و با خريد 52 هكتار زمين جهت راه‌اندازي سايت پردیس علوم و تحقيقات همدان امكان ادامه تحصيل خيل عظيم دانشجويان اين استان را فراهم كرده است. همچنين، احداث ساختمان آزمايشگاه به متراژ 5000 متر مربع با كاربري آموزشي و 5007 متر مربع كارگاههاي آموزشي جديد به همراه 10000 متر مربع فضاي خوابگاههاي دانشجويي آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه به متراژ 1850 متر مربع و ظرفیت 950 نفر، همچنین، ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی پردیس علوم و تحقیقات همدان به متراژ بيش از5000 متر مربع و ساختمان آموزشی مرکز بهار به متراژ 3650 متر مربع در دست احداث می باشد.

در حوزه معاونت اداری مالی (کمیته رفاه استادان و کارکنان)، در مجتمع اقامتی فدک که در بهار سال 1392 به بهره برداری رسید  بیش از 40  اتاق اقامتی4 تخته برای اسکان میهمانان واحد همدان مطابق با استانداردهای یک مکان اقامتی مناسب فراهم گردیده است. در این فضا با ظرفیتی حدود 185 نفر وسایلی اعم از  یخچال، فرش، میز غذاخوری، تلویزیون  و تجهیزات خواب فراهم آمده است. از دیگر امکانات منحصر به فرد تعبیه شده در مجتمع اقامتی فدک می توان به  نمازخانه، آشپزخانه، محوطه بازی کودکان و خردسالان اشاره کرد که با بهره گیری از وسایل بازی و تفریح می تواند اوقات خوبی را نیز برای کودکان میهمانان ایجاد نماید. از این رو دانشگاه آزاد اسلامی همدان به منظور پذیرایی از میهمانان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین آمادگی کامل دارد.


در حوزه معاونت پژ‍وهش و فن آوري، تشویق فعالیتهای پژوهشی و ایجاد انگیزه لازم جهت انجام امور پژوهشی، جذب صد درصد بودجه پژوهشی طی پنج سال گذشته، گسترش سایتهای کامپیوتری و اینترنتی، و مجهز کردن کلاسهای درسی به تجهیزات نوین بستر لازم را براي رشد و ارتقاء كيفيت اين دانشگاه فراهم نموده است.
كه از جمله موفقيتهاي بدست آمده می توان به کسب مقام اول در بخش سرعت مسابقات ملی زیردریایی بدون سرنشین، کسب مقام دوم جشنواره بین المللی فارابی توسط عضو هیأت علمی گروه کتابداری، رشد 100 درصدی مقالات منتشر شده در مجلات ISI، رشد 80% مقالات منتشر شده در مجلات علمی و پژوهشی در سالهای اخیر، رشد 45% فعالیتهای پژوهشی، تهیه و خرید بیش از 25053 جلد کتاب فارسی و لاتین و منابع دیداری و شنیداری از نمایشگاههای بین المللی کتاب(در حال حاضر مجموع کتب موجود در کتابخانه،  112 هزار جلد و کتب مرجع 2817 جلد می باشد) ، تهیه سامانه رایانه ای نشریات فارسی (نمامتن) شامل بیش از 1700 عنوان مجله و نشریه و 700 هزار عنوان مقاله علمی، نصب و راه اندازی 81 کلاس سمعی و بصری مجهز به دستگاه دیتاپروژکتور، جذب 140 نفر از دانشجویان مستعد جهت عضویت در باشگاه پژوهشگران جوان و ... اشاره نمود.
همچنین  با توجه به افزایش رشته ها و نیازهای موجود دروس عملی، کارگاهها و آزمایشگاههابه شرح زیر تأسیس شده است: آزمایشگاه فیزیک هسته ای، اپتیک، فیزیک مدرن، آزمایشگاه میکروبیولوژی، آزمایشگاه ماشینهای الکتریکی، آزمایشگاه ریزپردازنده و معماری کامپیوتر، آزمایشگاه فشار قوی برق، آزمایشگاه مقاومت مصالح، آزمایشگاه هیدرولیک، آزمایشگاه سیالات، آزمایشگاه ژئوفیزیک، آزمایشگاه بیوشیمی و فیزیولوژی، آزمایشگاه ژنتیک، سلولی، مولکولی، بافت شناسی، آزمایشگاه جانورشناسی، آزمایشگاه بیومکانیک، آزمایشگاه مرکز آنالیز آلاینده های معدنی، کارگاه خط گرم برق، کارگاه تراش فرز و CNC، کارگاه استودیو صدا و سیما، کارگاه هیدرولیک و بیوماتیک، کارگاه انتقال حرارت، کارگاه نتوگرامتری، کارگاهGIS، دستگاه گرانی سنجی، دستگاه کجلدال، دستگاه ژئوالکتریک، دستگاه نشر اتمی (ICP)
مكانيزه کردن دستگاه سه محوره، ست دستگاه الایزا ریدر و الایزا واشر اشاره كرد.

حوزه مرکز آموزشی، فرهنگی سما همدان دارای 9 مرکز آموزشی شامل یک آموزشکده فنی و حرفه ای، یک دبیرستان دخترانه، دو مدرسه راهنمایی، دو دبستان دخترانه و پسرانه و دو پیش دبستانی دخترانه و پسرانه و یک مؤسسه زبان است که در مجموع، بیش از 1400 دانشجو و دانش آموز در این مراکز در حال تحصیل می باشند. آموزشکده سما در حال حاضر در رشته های مربی کودک، مربی بهداشت مدارس، نقاشی، گرافیک، صنایع شیمیایی، تأسیسات، مکانیک خودرو، ساخت و تولید، نقشه کشی عمومی، نقشه کشی معماری، تربیت بدنی، کامپیوتر، حسابداری، ساختمان و الکترونیک، مجری آموزش دوره های کاردانی پیوسته می باشد.