معرفی رشته الهیات

رشته کارشناسی الهیات و معارف اسلامی ،همزمان با تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان در سال ۱۳۶۸،با دو گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی و فلسفه و کلام اسلامی،آغاز به کار نمود. این رشته علاوه بر اغناء دانشجویان و اساتید ،از نظر عقیدتی و مذهبی ،حاوی مطالب پر بار علمی و عملی موثر در زندگی فردی و اجتماعی افراد است.

در حال حاضر ۳۰ دانشجوی مقطع کارشناسی و ۲۵دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و ۲۰ دانشجوی مقطع دکتری در گرایش فقه و حقوق اسلامی در این دانشگاه اشتغال به تحصیل دلرند .ولیکن با وجود اساتید ارزشمند هیات علمی گرایش فلسفه و کلام اسلامی ،به دلیل عدم اقبال دانشجویان فعال نمیباشد.

فارغ التحصیلان رشته الهیات با گرایش فقه و حقوق ،امکان شرکت در تمامی آزمونهای قوه قضاییه و وزارت دادگستری ،در زمینه های قضاوت،وکالت،مشاور و کارشناسان حقوقی،دفاتر ثبت اسناد و ازدواج و طلاق را داشته و در این زمینه با فارغ التحصیلان رشته های مختلف حقوق ،تفاوتی وجود ندارد.علاوه بر آن فارغ التحصیلان این رشته به عنوان دفتر یار در دفاتر ثبت اسناد و دفاتر وکالت و…وتدریس در مقاطع مختلف آموزشی در آموزش و پرورش ،امکان اشتغال به کار را دارند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با استفاده از بهره علمی اساتید ارزشمند این رشته ،امکان تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد از سال ۱۳۸۹ و و مقطع دکتری از سال ۱۳۹۵ را نیز فراهم نموده است.و در حال حاضر دو گروه ارشد و سه گروه دکتری در رشته فقه و حقوق اسلامی در این دانشگاه ،اشتغال به تحصیل دارند.

امتیاز وی‍‍ژه این رشته آـموزشی ،علاوه بر بهره گیری از اساتید ارزشمند و علمی این رشته ، امکان شغلی در امورمختلف قضایی و آموزشی می باشد.با توجه به اینکه در رشته فقه و حقوق ،بطور هماهنگ تعاملی بین احکام فقهی و حقوقی صورت گرفته ،دانشجویان این رشته علاوه بر یاد گیری مبانی فقهی موضوعات با مباحث حقوقی در زمینه های مختلف معاملات و احوالات شخصیه و جزائیات در حقوق اسلامی نیز آشنایی پیدا کرده و همین امر باعث می گردد دانشجویان این رشته به موفقیت های چشمگیری در زمینه های علمی و شغلی دست یابند.

بسیاری از دانشجویان نخبه و با استعداد در این رشته بعد از فارغ التحصیلی به پیشرفتهای قابل توجهی رسیده اند و به مشاغل مهمی چون قضاوت ،وکالت ،سر دفتری و مشاوران حقوقی در سازمانها و نهادهای دولتی و خصوصی و… اشتغال دارند.

مرضیه پیله ور

بازگشت