تاریخچه

 • آغاز فعالیت های تاسیس واحد ۱۳۶۶ مرحوم آیت الله موسوی امام جمعه وقت همدان و حاج آقا فامیل روحانی موسس و اولین رییس واحد
 • اولین کنکور سال ۱۳۶۶
 • اولین ساختمان
 • اولین خودرو های دانشگاه
 • ساختمان استیجاری ادبیات و علوم انسانی در چهار راه نظری
 • زمین مجتمع فعلی دانشگاه
 • آغاز ساخت مجتمع فعلی دانشگاه در شهرک شهید مدنی (ساختمان موجود در تصویر ساختمان مخابرات فعلی می باشد)
 • مراحل ساخت ساختمانهای مجتمع فعلی در سال ۱۳۷۱ (ساختمان های شهید بهشتی و شهید مدنی و بانک ملی شعبه دانشگاه)
 • مراحل ساخت ساختمان شهید عباسپور سال ۱۳۷۴
 • مجتمع فعلی در سال ۱۳۷۴
 • مراحل اولیه ساخت ساختمان شماره ۴ سال ۱۳۷۷
 • همان نما در سال ۱۳۸۹
 • حضور مسئولین به مناسبت افتتاح ساختمان های جدید الاحداث سال ۱۳۷۹

 

 

 

 

در زمستان سال ۶۳ بدنبال تاسیس برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در تعدادی از شهرها برخی از علاقمندان فرهنگی و بازاری نیز درصدد تاسیس چنین دانشگاهی در همدان برآمدند و حجه الاسلام اکبریان عهده دار پی گیری این کار شده بود،که با دعوت از علمای حوزه ، خیرین ، فرهنگیان ، دانشگاهیان و بازاریان جلسه ای در مسجد جامع همدان برگزارکرد و با توجه به اطلاعات اندکی که اینجانب در این زمینه داشتم خواستند تا هدف از گردهمائی را برای حاضران توجیه نمایم در بین صحبت های مقدماتی یکی از روحانیون بیان کرد . « اگر این دانشگاه اسلامی است در مقابل حوزه قرار می گیرد و نیازی به آن نداریم و اگر اسلامی نیست که اصلاً نیازی به آن نداریم !» با این کلام جلسه از هم پاشید و مدعوین از جای برخاستند و رفتند … در آن زمان من رئیس آموزش و پرورش شهرستان همدان بودم، نا امید نشدیم با همکاری تعدادی از دوستان از جمله فرماندار وقت همدان قبض هایی را چاپ کردیم و بدست برخی از همکاران در آموزش و پرورش دادیم تا با مراجعه حضوری بتوانند کمک های مردمی را برای شروع کار ، جمع آوری کنند . ماحصل زحمات دوستان مبلغی حدود۳۶ هزار تومان شد که در بانک مهدیه در حساب مخصوصی واریز گردید .

آقای صالح استاندار وقت علاقمند بود که این دانشگاه در همدان ایجاد شود به همین خاطر به معاون سیاسی خودش (آقای طهائی) سفارش کرده بود تا زمینه های لازم را برای شروع فعالیت این دانشگاه در همدان فراهم نماید . در همین راستا در آخرین روزهای مسوولیت خودش ، اینجانب سیدعلی اکبر فامیل روحانی را به دفتر مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی معرفی کرده بود. (زمستان ۱۳۶۵) ولی من در جریان تصمیم ایشان قرار نگرفته بودم !

اواسط اردیبهشت ۱۳۶۶ بود و طبق روال عادی در کلاس تربیت معلم شهید باهنر مشغول تدریس بودم که بمن اطلاع دادند « آقای طهائی در استانداری با من کار دارد !» پس از پایان تدریس به سراغ ایشان رفتم ، او با مقدماتی مطلب را برایم بازگو کرد. همانجا از وی پرسیدم: « با چه شرایطی باید بدنبال انجام این کار باشم ؟» او هم بی اطلاع بود ، دستور داد شمارۀ دفتر آقای دکترجاسبی را گرفتند و گوشی را به من دادند !

آنزمان براحتی می شد مستقیماً با ایشان صحبت کرد. منهم پس از سلام و احوال پرسی ، خودم را معرفی کردم و از ایشان پرسیدم « برای شروع کار چه مقدماتی باید فراهم شود و شرایط تاسیس دانشگاه از نظر ایشان چیست ؟»

آقای جاسبی بیان کردند : « نامه ای مبنی بر درخواست امام جمعه و مسوولان استان و معاریف شهر ، معرفی محل مناسبی برای شروع فعالیت آموزشی و بیست میلیون ریال سپرده نقدی جهت تهیه امکانات و تجهیزات مورد نیاز که دانشگاه هیچ نوع تعهد بازپرداخت برای آن نمی سپارد ، هر وقت آماده شد به دفتر من بیائید تا مقدمات کار را فراهم نمائیم !» اولین اقدام ، کسب نظر فقید سعید حضرت آیت الله موسوی همدانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان بود که ایشان با مسرت و خوشرویی هر چه تمام از چنین اقدامی استقبال کرد و ما جلسۀ هیات امنا را با حضور آقای سید محمد حسینی، آقای حمید طهایی ، آقای دانش منفرد (استاندار وقت) آقای هاشمی فرا فرماندار و اینجانب و ……. در محضر آیت ا… موسوی (ره) بعنوان رییس هیات امناء در دفتر کار ایشان تشکیل دادیم و صورت جلسۀ آنرا تهیه و به امضای حاضران رساندیم . تهیه بیست میلیون ریال ودیعه ، مشکلی بود که از عهدۀ هیچیک از حاضران در جلسه برنمی آمد و کمک های مالی مردمی هم بسیار ناچیز بود چندین هفته با آقای طهایی و برخی افراد صاحب نفوذ بدنبال تامین ودیعه بودیم تا بالاخره پس از حدود دو ماه معاون سیاسی رییس تامین اجتماعی ( جناب یالپانیان ) را متقاعد نمود که مبلغ مذکور را بصورت امانی در اختیار قرار دهد تا پس از ثبت نام از دانشجویان وجه مذکور به حساب تامین اجتماعی اعاده و واریز گردد. مشکل آخری هم تهیه محل مناسب بود که آقای دانش منفرد استاندار ، متعهد شد چنان محلی را با ارتباطات خاص خود تامین نماید و در اختیار دانشگاه قرار دهد .

در همین مدت من در فکر کارهای تبلیغاتی و جلب حمایت ها مردمی بودم و برای تثبیت امر ، تابلوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان را سفارش دادم ، در حالیکه همه روزه در گوشه ای از دفتر معاون سیاسی استانداری امور را پی گیری و رتق وفتق می نمودم . ولی نداشتن محل، مشکلی حل ناشدنی بنظر می رسید . به هر جا که سر می زدم و هر ساختمان مناسبی را که معرفی می کردند ، توافقی صورت نمی گرفت در یکی از همین روزها تابلوساز بسراغم آمد و اعلام کرد که تابلوی دانشگاه آماده شده است . باید آنرا از مغازۀ ایشان خارج می کردم ، چاره ای نداشتم تابلو را به استانداری بردم و در دفتر استاندار قرار دادم ، چیزی نگذشت که استاندار از اتاقش خارج شد و تابلو را در آنجا دید به داخل اتاق برگشت و پس از چند دقیقه به من اعلان کرد « شعبه بانک صادرات مقابل زندان ( پیچ زندان ) را در اختیار شما می گذارند . فعلاً مقر خود را به آنجا ببر تا ببینم چکار می توانیم بکنیم !»

محل شعبه بانک در حد یک مغازه ۲۴ متری بود که بالکنی در انتهای آن خود نمایی می کرد . اغلب شعبه های بانکها پس از پیروزی انقلاب به تعطیلی کشیده شده بود ، در اینجا دو میز فلزی و یک پیشخوان خاص وجود داشت که بسیاری از نیازهای کوتاه مدت من را بر طرف می کرد ، اواسط مرداد ماه بود و من همه روزه بین استانداری و «دانشگاه تک مغازه ای» در رفت و آمد بودم ، هنوز موفق به تامین ودیعه نشده بودیم این کار بر عهده آقای طهایی بود ، بالاخره در یکی از روزها بمن گفت قرار شده آقای پالپانیان مدیر کل تامین اجتماعی بیست میلیون ریال بصورت قرض الحسنه طولانی مدت در اختیار قرار دهد ، به سرعت مقدمات امر فراهم شد و روز ۶۶/۵/۲۴ چک ودیعه را بمن سپردند ، همانروز با دفتر آقای جاسبی تماس گرفتم و برای اخذ مجوز تاسیس دانشگاه ، هماهنگی های لازم را با ایشان بصورت تلفنی بعمل آوردم . صبح بیست و پنجم مرداد حدود ساعت ۹ در دفتر آقای جاسبی حضور داشتم. پس از انجام امور مقدماتی با آقای دکتر زارع و آقای دکتر عباسپور مصاحبه ای انجام دادم و به سراغ آقای جاسبی رفتیم. ایشان هم پس از ملاحظۀ درخواست بزرگان استان و چک ودیعه ابراز خوشحالی کرد که واحد دیگری به تعداد معدود دانشگاه های آزاد اسلامی در شهرستانها اضافه می شود. حوالی ساعت یک بعدازظهر ابلاغ ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان بنام من صادر شد و همراه یکی از بستگان که ادعا می کرد بخاطر آشنایی می تواند از معاونت اداری و مالی دانشگاه برای واحد همدان امکاناتی را دریافت نماید عازم همدان شدیم ! او هم نتوانست کمکی دریافت نماید.

پس از دریافت مجوز ، روزی در خیابان به آقای مهندس معتقد برخورد کردم و موضوع معاونت را به ایشان پیشنهاد کردم که پذیرفت ، حالا دانشگاه دو نفر کارمند داشت ، روزی در حال کار کردن در محل بانک صادرات بودم که جوانی وارد شد و با معرفی خود تقاضای همکاری را با من نمود. پس از سوال و جواب های اولیه درخواستی را نوشت و از همان زمان کارمند سوم به مجموعۀ ما اضافه شد ، آقای اقبال الماسی عهده دار برخی فعالیتها وامور تبلیغی در دانشگاه یک مغازه ای شد و ……

دریافت کمکهای مردمی برای تهیه امکانات مورد نیاز شرط اصلی بود که آقای جاسبی در تهران از من خواسته بود ! دوران دفاع مقدس بود و همدان یکی از شهرهای پشتیبانی کنندۀ جبهه های نبرد حق علیه باطل به حساب می آمد ، کمتر آدم خیری را می توانستیم پیدا کنیم که بتواند بخشی از نیازهای مالی دانشگاه را تامین کند. در پاییز ۶۶ حزب جمهوری اسلامی ایران شعبه همدان، اموال خود را بفروش رساند که در این میان بخاطر همکاری و مساعدت جناب سید محمد حسینی برخی امکانات از جمله یکدستگاه پیکان استیشن سبزرنگ باقیمتی نازل در اختیار ما قرار گرفت ، برای خرید صندلی دانشجویی از طریق سازمان مرکزی قراردادی منعقد شد . سایر لوازم را هم بتدریج تهیه می کردم ، از محل کمکهای مردمی سال ۶۳ یکدستگاه فتوکپی و مقداری لوازم اداری و …. تهیه گردید ، طبقه همکف منزل خودم را به انبار دانشگاه تبدیل کردم و هر آنچه که تهیه می شد در آنجا قرار می دادم . روزی جهت دریافت کمک به جناب دکتر اکرمی که در آنزمان وزیر آموزش و پرورش بود در وزارتخانه مراجعه کردم . احساس کردم ایشان علاقه ای به این کار ندارد ولی با سماجت مجوز امانت دادن یکدستگاه ماشین تحریر رومیزی را از ایشان گرفتم که چند سال در اختیار دانشگاه بود و بالاخره به آموزش و پرورش عودت داده شد .

دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ناپیوسته چاپ شد و نام واحد همدان درآن با چندین رشته گنجانیده شده بود . هنوز ما در همان مغازه فعالیت می کردیم در خاطر دارم دیر وقت شبی که برف فراوانی در حال بارش بود شاید حدود ۲ بعد از نیمه شب بود که من در محل مغازه ( دانشگاه) کارها را دنبال می کردم که یک داوطلب کنکور رنگ پریده و لرزان بمن مراجعه کرد ( ظاهراً از ایلام آمده بود) و متاسفانه محلی برای پذیرایی از او نداشتیم کارهایش را روبراه کردم و …

برای برگزاری کنکور پس از تلاش فراوان موافقت رییس وقت دانشگاه بوعلی را جلب کردم و با زحمات فراوان مقدمات کار فراهم شد ، روز کنکور روز واقعاً سردی بود و باد تندی در حال وزیدن بود ، راهروهای دانشکده سرد بود و تعدادی از شیشه های سقف هم شکسته بود ، داوطلبان در وضعیت سخت ، سرد و اسفباری با دستانی دستانی که از سرما توان نوشتن را نداشت ! پاسخنامه ها را پر می کردند . هنوز احساس شرم می کنم که داوطلبان دختر و پسر تمام مشکلات را تحمل کردند و حرفی بمن نزدند ، به هر صورتی که بود کنکور برگزار شد . حالا بیشترین گرفتاری فکری من تهیه محل مناسبی برای تاسیس دانشگاه با اتاق ها و سالن های مورد نیاز بود. در یکی از روزها که پیاده به سمت استانداری می رفتم ، متوجه ساختمان آجری قدیمی نسبتاً وسیعی شدم که قبلاً محل بانک کشاورزی استان همدان بود و بخاطر نقل مکان به ساختمان دور میدان آرامگاه ، آن محل را تخلیه کرده بودند و استفاده ای از آن نمی شد . موضوع را به اطلاع استاندار رساندم ، ولی هر چه ایشان اصرار می کرد رییس بانک اجازۀ ورود به ساختمان را به ما نمی داد ، تا بالاخره استاندار پس از تماس با برخی دوستان خود در بانک کشاورزی مرکزی به رییس بانک در همدان سفارش شد که با دانشگاه و استانداری همکاری نماید . وقتی در اوایل دی ماه داخل حیاط بانک شدم فوق العاده خوشحال بودم زیرا که یکدستگاه ساختمان سه طبقه با اتاقهای فراوان و زیر زمین وسیع در کنار ساختمان مسکونی رییس بانک که یک طبقه چندین اتاقه با زیر زمین بود را در جلو خودم مشاهده می کردم . اولین کاری که کردم تابلوی دانشگاه را بر سر در ورودی ساختمان نصب کردم.

ساختمان نیاز به تعمیرات و نقاشی داشت و برای مراسم افتتاح باید تغییراتی در آن داده می شد . حدود یکماه کارهای بنایی و نقاشی طول کشید. اوایل بهمن ۶۶ ساختمان آماده شد با تهران تماس گرفتم و صندلیهای سفارش شده را به همدان فرستادند .

وقتی کامیون حامل صندلیها رسید من و آقای الماسی در محل بودیم ، راننده بمن گفت به رییس بگو چند نفر خدمتکار را برای تخلیه بار صدا بزند ! خودم مشغول جابجا کردن صندلیها شدم ولی به راننده نگفتم که رییس دانشگاه من هستم !

در طی مدت ساخت و ساز جوان فعالی را مشاهده کردم که با علاقه کار می کرد ، او را بعنوان دفتر دار بکار گرفتم (مرحوم آقای الیاسی) حالا آقای الماسی کتابدار شده بود و امور روابط عمومی را انجام می داد ، آقای به خوش هم به جمع ما اضافه شده بود و کار سرایداری و نظافت را عهده دار شده بود . مرحوم سراجیان هم رانندگی خودرو و برخی از امور مالی را انجام می داد . کلیه معاونت ها هم بر عهدۀ آقای مهندس معتقد بود .

مراسم افتتاح را در حضور مرحوم آیت ا… موسوی همدانی و جمعی از دانشگاهیان ، استاندار ، فرماندار بازاریان معاریف شهر برگزار کردیم ، در این جلسه چکی به مبلغ پانصد هزارتومان بوسیله نمایندۀ حاج آقا علاقبندیان به دانشگاه هدیه شد که تنها کمک چشمگیر مالی برای دانشگاه بحساب می آمد . بدین ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان افتتاح شد ! اوایل اسفند همان سال با بیش از ششصد دانشجو و سیزده رشته تحصیلی در سطوح کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته فعالیت خود را شروع کرد.

اواخر مردادماه هر سال برای مسوولین ، اعضای هیات علمی ، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان دارای ویژگی خاصی می باشد ، زیرا یاد و خاطره تاسیس این واحد دانشگاهی در ۲۵ مردادماه سال ۱۳۶۶ را با چند رشته درسی محدود، با چند مدرس و کارمند که تعداد آنها از انگشتان دست فراتر نمی رفت را در یک ساختمان قدیمی و استیجاری کوچک تداعی می کند .

در این ویژه نامه که به همین مناسبت به چاپ و انتشار می رسد قصد نداریم تا بازهم صرفاً از آمار بگوئیم و بگوئیم که آن ۸ـ۷ رشته آموزشی به بیش از ۱۰۰ رشته آن ۸۰۰ ـ ۷۰۰ دانشجو اینک به ۱۴ـ۱۳ هزار دانشجو ، آن ۴ـ۳ نفر کارمند به بیش از ۳۰۰ کارمند ، آن چند نفر مدرس به حدود ۲۵۰ نفر عضو هیات علمی و آن ساختمان استیجاری به مجتمعی بالغ بر ۹۰ هکتار و به احداث ساختمانهای چهار دانشکده و انبوه ساختمانهای آموزشی ، اداری ، پژوهشی کارگاهی ، آزمایشگاهی خوابگاهی ، ورزشگاه، فضای سبز و غیره تبدیل و یا از نظر سازمانی در شرف تبدیل به واحدی جامع می باشد و چندین مرکز آموزشی، مدرسه غیر انتفاعی و بیش از ۲۲ هزار فارغ التحصیل دارد.

بلکه قصد داریم تا برای نخستین بار ، در ۲۳ سالگی تاسیس واحد همدان و در آغاز بیست و چهارمین سال تاسیس آن در حد امکان یادی بکنیم و نامی ببریم از کسانی که در مدت سپری شده در روند روبه رشد واحد ، به اندازه وسع خود زحماتی را متقبل شده اند و اینک به هر دلیل و علتی در واحد حضور نداشته و یا حضور آنها در بخش های دیگری است ، تا شاید این مطلب اولاً قدردانی بسیار کوچکی از زحمات آنها بوده ، در ثانی یادی از آنها شده باشد و بدانیم چه کسانی پای این درخت تنومند را آبیاری کرده اند و در پایان شاید تلنگری باشد ، برای آن که به فرمایش حضرت علی (ع) بدانیم بالاخره هر آمدنی ، رفتنی دارد .

در ابتدا بد نیست یادی بکنیم از موسس واحد همدان و اولین رییس آن دکتر فامیل روحانی که از بدو تاسیس یعنی از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۲ برای تاسیس و تثبیت واحد زحمات زیادی را تقبل کردند تا بالاخره توانستند ضمن خریداری و اجاره چند ساختمان با دست خالی از نظر مالی و امکانات ، اراضی مجتمع فعلی را در آن زمان به وسعت ۳۲ هکتار از منابع طبیعی خریداری و با صاحبان اصلی ، پای معامله بنشینند .

و یاد کنیم از مرحوم ، شادروان حاج محمد متقی ، دومین رییس واحد که از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۷ به حق به عنوان اولین رییس غیر بومی یکی از تاثیرگذارترین اشخاص در ترقی این مجموعه بودند که با تجارب ارزنده ای که در طول عمر خود و همچنین از پست قبلی به عنوان رییس واحد ساوه کسب کرده بودند به یکباره سیر صعودی در موفقیت های دانشگاه را پایه گذاری نموده با پرداخت بخشی از مبالغ اراضی خریداری شده ، مجتمع دانشگاه و رشته های دانشگاهی را بسط گسترش داد و با خرید ساختمانهای مناسب دانشگاه را از رکود نجات بخشید ، خوابگاههایی را ایجاد و مدارس غیر انتفاعی را راه اندازی نمود ، با خرید امکانات و تجهیزات زیاد ، منابع را بهبود بخشید ، ساختمانهای آموزشی شهید عباسپور ، شهید مدنی ، شهید بهشتی و سالن ورزشی تختی را احداث و ساختمان مسجد و سالن غذاخوری و گلخانه را پایه گذاشت و راه دسترسی از شهرک شهید مدنی را دایر و بلوار اصلی دانشگاه را احداث و حتی ساختمان رفاهی را در رامسر خریداری نمود و با دعوت از ریاست جمهوری وقت به دانشگاه جهت افتتاح ساختمانها و همچنین انتقــــال کلاس های درس دانشجویان و کادر اداری از سطح شهر به مجتمع خدمات شایان توجهی را ارائه نمود و با دهها کار بزرگ و کوچک دیگر نامی نیک از خود در دل ها و اذهان به یادگار باقی گذاشت ، تا این امور ذخیره ای به عنوان باقیات صالحات او باشد .

از دکتر اسماعیل برازنده یاد می کنیم که از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۰ ساختمانهای مهمی از جمله مسجد و سالن غذاخوری و ساختمان شماره ۴ را افتتاح کرد تا این که از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ سه نفر از روسای واحد در مدت کوتاهی خدمات ارزنده ای را ارائه کردند ، آقای دکتر حمدی که راه دسترسی اصلی واحد را احداث نموده تا دکتر محسن رنجبر که با تکمیل دانشکده علوم انسانی (یادگار امام) ، سالن ورزشی پوریای ولی را احداث و پایه ریزی ساختمان حوزه معاونت پژوهشی و کتابخانه را پایه ریزی کرد تا این که با آمدن فرد بومی دیگری به نام آقای دکتر مهرداد کسایی ، ساختمانهای پژوهشی، کتابخانه و دانشکده علوم پایه ایجاد گردید ، تا این که سکان هدایت واحد در سال ۱۳۸۵ به دست معاونت دانشجویی وی یعنی آقای سید علی اصغر تروهیدسپرده شد. که تا سال ۱۳۸۹ همین بس که در یک مرحله با افتتاح چندین ساختمان، بیش از ۵۱ هزار متر مربع فضای عمرانی افتتاح شد و واحد همدان از نظر چارت اداری در شرف جامع شدن قرار گرفت و به عنوان یکی از واحدهای نمونه مطرح گردید و با ایجاد چهار دانشکده و چند مرکز آموزشـی و ایجاد رشته های متعدد و واحد علوم تحقیقات و از همه مهمتر به میزبانی پنج شهید گمنام سالهای دفاع مقدس عطر و بویی خاص و معنوی به این فضای آموزشی دمیده شد و شاید به زودی و در مرحله دوم افتتاح به همان میزان ساختمانها و فضاهای آموزشی دیگری به این مجموعه اضافه گردد تا این که این واحد دانشگاهی در رتبه و زمره بهترین دانشگاهها در سطح کشور قرار گیرد .

در این میان لازم است تا بار دیگر یادی ازاولین شهید دانشجوی واحد شهید قلی زاده و همچنین درگذشتگان و جدا شدگان واحد و در راس آنها از مرحوم شادروان حاج محمد متقی دومین ریاست واحد همدان که در سال ۱۳۸۸ به رحمت ایزدی پیوست بنماییم . همچنین از مرحوم حاج صادق رادنیا معاونت اداری و مالی اولین و دومین روسای دانشگاه یادی کرده باشیم و نیز مدرسینی که در طول این مدت با واحد همکاری داشته اند که روح آنها به ملکوت اعلی پیوسته است که از جمله مرحوم ماهوری مدرس ریاضی که در سانحه تصادف در شمال کشور در گذشت ، مرحوم اسدی ، در سانحه تصادف در مسیر شهر بهار و مرحوم حجت الاسلام معصومی که جهت عهده دار شدن مسئولیت دفتر فرهنگ اسلامی در مسیر قم به همدان در سانحه تصادف جان به جان آفرین تسلیم کرد و مهندس جوان ، مرحوم جمالی که طی سانحه تصادف همگی دار فانی را وداع گفتند.

از مدرسین دیگر حجت الاسلام مرحوم سلیمی استاد حقوق ، اساتید زبان انگلیسی مرحوم مغیث و مرحوم خالقی که از مدرسین توانمندی بودند که دیگر در بین ما نیستند .جا دارد از همکارانی مثل مرحومان پرویز اساسی ، محمدعلی ینصری، رحیم حیدری ، منعام ، و سنگستانی یاد کنیم که همگی آنها پس از بازنشستگی از شغل شریف آموزگاری در آموزش و پرورش چند صباحی را در حوزه های آموزشی دانشجویی و اداری و مالی در این واحد همکاری نمودند . و از همکاران دیگر ، مرحوم نفیسی ( دایره حقوقی) علی الیاسی(مسوول دبیرخانه) مرحوم رهبر و مرحوم سراجیان دو نفر از همکاران نقلیه ، مرحوم احمدی اسلام ، مرحوم حسین رجبی در دایره خدمات و نگهبانی و مرحوم حسینی (مسئول گلخانه) که در طول این مدت دعوت حق را لبیک گفتند یاد می کنیم . در پایان یاد می کنیم از برخی از معاونین و مسوولانی که در طول سالهای گذشته در حوزه های مختلف تلاشهایی داشته و اکنون از واحد جدا شده یا در سمت های دیگری مشغول به فعالیت هستند. معاونت دانشجویی: آقایان مهندس معتقد ، دکتر ترابیان ، مهندس بهزاد محمدی معاونت اداری و مالی : آقایان مرحوم صادق رادنیا ، سیروس قرشی ، سید حسین کسایی و آران معاونت عمرانی : مهندس افراسیابی ، مهندس شریف ، مهندس پیری ، مهندس مدی ، مهندس سعیدی جم معاونت پژوهشی: دکتر احمدی، دکتر حقگو، دکتراولیایی،آقای مومن، دکتر شعبانی، خانم دکتر محمودی معاونت سما : دکتر رحیم احمدی ، تیمسار حاج آقا باقریان ، حاج آقا کریمی ، مهندس معتقد دفتر فرهنگ اسلامی حجج اسلام : حصاری ، نیازی ، بهرامی نوید ، قیاسی ، شفیعی ناطق حراست : آقای حمزه خانی .

در انتها نیز با نام بردن برخی از همکاران خوب دیگر که مدتی را در کنار یکدیگر بوده و در چند ساله اخیر به درجه بازنشستگی نایل آمده و یا به هر دلیل در جمع ما نیستند یاد می کنیم که از جمله آنها : حاج علی راغب، معلم خوب قرآن (آموزش) مسول دلسوز، آقای محمد معین (مسوول حسابداری دانشجویی)، حاج علی فیاض (مسوول تدارکات ) حاج آقا خسروی(مسوول رفاه دانشجویی) اصغر سلیمانی (مسئول انبار) ، حاج ابوالقاسم کفاش، آقایان مرادحاصلی و زیادعلی ترکاشوند (حوزه خدمات) می باشند.

البته در این مدت به ویژه در چند ساله اخیر اساتید و کارکنان زیادی نیز در واحد مشغول به همکاری شده اند که بسیاری از آنها از همین واحد به عنوان دانشجو فارغ التحصیل گردیده اند ، از طرفی قدیمی ترهایی که در جوانی به همکاری در واحد مشغول شده اند ، در حال حاضر یا به درجه بازنشستگی نایل آمده و یا گرد و غبار پیری به روی آنها نشسته است ، مثل همه جای دیگر انتظاری که از جوان ترها می رود این است که رعایت احترام بزرگترها را همواره داشته و انتظاری که از قدیمی ترها می رود این است که ضمن انتقال تجارب خود به جوانترها تعامل و رعایت جوانی آنها را داشته باشد . خداوند روح رفتگان واحد را شاد ، یاد همکاران را زنده و توفیق خدمتگزاری ، به مسوولین و کارکنان واحدمان را عنایت فرماید.

هر چه رفت از عمر یاد آن به نیکی می کنند                       چهره امروز از آیینه فردا خوش است ( صائب تبریزی)

 • از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۹۰ در مدت ۲۴ سال که از عمر دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان می گذرد آقای دکتر جاسبی ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی شش سفر رسمی جهت افتتاح، بازدید، کلنگ زنی و بهره برداری از پروژه های این واحد دانشگاهی داشته اند و هفتمین سفر ایشان نیز در ۲۵ خرداد ماه سال جاری انجام خواهد شد. به همین دلیل سعی کردیم تا با یاری گرفتن از حافظه خود به این هفت سفر که به طور قطع در روند ارتقای این واحد دانشگاهی تاثیرات به سزایی داشته است. مروری هر چند اجمالی داشته باشیم تا بلکه با این کار، هم تلاش های ارزنده گذشتگان را در ذهن مان تداعی شود و هم چراغی را برای تلاش های آینده فرارویمان بیفروزد :همان طور که عرض شد آقای دکتر جاسبی به جز یک نوبت حضور در کنگره ابن سینا با عنوان حکیم هزاره ها هفتمین حضور را در تیرماه سال ۹۰ در این واحد دانشگاهی طی حدود سی سال ریاست خود در دانشگاه و نزدیک ربع قرن در دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان را دارند که در زیر به ترتیب با ذکر تاریخ ،آنها را مورد بررسی اجمالی قرار می دهیم:

 • سفر اول: مرداد ۱۳۷۳

  در این سفر که پس از هفت سال از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان می گذشت و در زمان دومین این واحد دانشگاهی یعنی شادروان حاج محمد متقی اتفاق افتاد ، با توجه به اینکه تقریباً وضعیت این واحد دانشگاهی روبه تثبیت می گذاشت بنابراین با دعوت رییس وقت دکتر جاسبیطی چند روز حضور خود مجتمع خریداری شده دانشگاه را مورد بهره برداری قرار داده و در این سایت نیز مراسم کلنگ زنی داشتند، ایشان در این سفر چند روزه در باغ نظری(دانشکده معماری) با اساتید و دانشجویان و کارکنان دیدار داشته و از بخش اداری، دانشکده معماری، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه و موزه تاریخ طبیعی و غارعلیصدر همدان بازدید نموده و با حضور در بیت امام جمعه با شادروان حضرت آیت ا… موسوی همدانی ملاقات داشته و با حضور در استانداری در جلسه شورای اداری استان ، در جلسه شورای منطقه پنج حضور داشته و همچنین در جمع خبرنگاران و صدا سیما به سووالات ایشان پاسخ دادند با قاطعیت می توان گفت این سفر و سفر بعدی دکتر جاسبی نقطه عطفی در تاریخ تشکیل واحد همدان بوده است.

 • سفر دوم: تابستان ۱۳۷۵

  در این سفر دکتر جاسبی به همراه ریاست جمهوری وقت حضرت آیت ا… هاشمی رفسنجانی به طور رسمی مجتمع دانشگاه را با بهره برداری رسمی از جاده دسترسی از شهرک شهید مدنی به طرف دانشگاه و همچنین افتتاح ساختمان های آموزشی شهید بهشتی و شهید مدنی و کلنگ زنی ساختمان شهید عباسپور و سالن ورزشی تختی، سالن غذاخوری و مسجد دانشگاه آن را مورد بهره داری رسمی قرار دادند، در این سفرآیت ا… هاشمی دستور در اختیار گذاشتن مبلغی جهت کمک به تکمیل جاده دسترسی به دانشگاه را نیز دادند.

 • سفر سوم: بهمن ماه ۱۳۷۹

  این سفر بنا به دعوت دکتر برازنده ریاست وقت دانشگاه انجام گرفت، در مراسم افتتاح این دانشگاه سه پروژه مهم دانشگاه یعنی مسجد حضرت فاطمه زهرا(س)، خوابگاه دانشجویی دخترانه الزاهرا (س) و ساختمان شماره ۳ مورد بهره برداری قرار گرفت.

 • سفر چهارم: آذرماه ۱۳۸۲

  این سفر بنا به دعوت دکتر محسن رنجبر رییس وقت دانشگاه انجام گرفت ، در این سفر سه پروژه مهم دیگر شامل ساختمان دانشکده ادبیات و علوم انسانی ( یادگار امام ره)، ساختمان ورزشی پوریای ولی و سر درب جدید دانشگاه که از طرف جاده جدید دانشگاه احداث شده بود، مورد بهره برداری قرار گرفت که به طور عملی راه جدید دانشگاه نیز که در زمان دکتر حمدی رییس قبلی دانشگاه ، عملیات ساخت و ساز آن شروع شده بود نیز مورد بازدید قرار گرفت.

 • سفر پنجم: مرداد ماه ۱۳۸۵

  این سفر بنا به دعوت رییس وقت دکتر مهرداد کسایی انجام شد، در مراسم افتتاحیه چند پروژه مهم و همچنین چند پروژه فرعی و الحاقی نیز مورد بهره برداری قرار گرفت که عبارت بودند از: ساختمان علوم پایه (فارابی) کتابخانه مرکزی ، جاده جدید دانشگاه ، چهار کارگاه عمران زمین چمن فوتبال، پیست دو و میدانی و سوله الحاقی سالن ورزشی پوریای ولی.

 • سفر ششم: آبان ۱۳۸۸

  این سفر بنا به دعوت سید علی اصغر تروهید رییس دانشگاه انجام گرفت و با توجه به افتتاح حجم حدود ۵۱ هزار متر مربع فضا و تعبیر دکتر جاسبی از این پروژه ها که آنها را در حد یک اعجاز دانستند می توان گفت نقطه عطفی در افتتاح پروژه های واحد همدان به وجود آمد این پروژه ساختمان های عمده ای شامل ساختمان اداری مهر، سالن ورزشی سرپوشیده امام علی(ع) ، سالن غذا خوری جدید دانشگاه ، چندین کارگاه و سوله آموزشی، یک باب خوابگاه دخترانه دانشجویی از مجتمع خوابگاهی با عنوان خوابگاه زینب(۱) و همچنین دو پارک با عنوان سلامت و دانشجو و محوطه سازی و ایجاد فضای سبز دیگر بود که تعداد زیادی از ساختمانها نیز به علت نرسیدن برای افتتاح مورد بازدید قرار گرفت و افتتاح آنها برای فاز بعدی در نظر گرفته شد.

 • سفر هفتم: خرداد ۱۳۹۰

  در خرداد ماه ۱۳۹۰ هفتمین و آخرین سفر رئیس وقت دانشگاه آزاد اسلامی به واحد همدان صورت گرفت. در این سفر از مسوولین استانداری ، معاون سیاسی امنیتی ، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی آقای سید کاظم حجازی و از مسوولین دانشگاه آقای تروهید و نماینده دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان جناب حجت الاسلام و المسلمین علی امامی فر و ریاست وقت منطقه پنج سخنرانی کردند.
  در این سفر چند پروژه مهم از جمله یادمان شهدای گمنام ، دانشکده های علوم انسانی و علوم پایه ، چند سوله کارگاهی و دو دستگاه خوابگاه دانشجویی زینب ۲و۳ مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت. همچنین چند پروژه جانبی مثل طبقه دوم کتابخانه ، سالن تیراندازی ، ساختمان جدید بانک ملی ، فروشگاه فارغ التحصیلان به نام ((حکا)) و سر در ورودی جدید دانشجویان مورد بازدید و بهره برداری رسمی قرار گرفت. رونمایی از تمبر یادبود بیست و پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان و همچنین معرفی لوح فشرده مجموعه نماهنگ های تهیه شده در اداره روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان به مناسبت های مختلف را می توان از جمله مهمترین برنامه های جانبی سفر هفتم به شمار آورد. شایان ذکر است در این سفر ساختمان مرکز آموزشی نهاوند نیز افتتاح شد.
  در مجموع در سفر هفتم ۶۰ هزار مترمربع فضای آموزشی و رفاهی مورد بهره برداری قرار گرفت که در نوع خود دستاورد بسیار مناسب دیگری به شمار می رود.

 • سفر هشتم: اسفند ۱۳۹۲

  در این مراسم که باحضور محسن هاشمی رفسنجانی معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردید ساختمان آموزشی تحقیقاتی آزمایشگاه ابن سینا واحد همدان به مساحت ۵۴۸۴ متر مربع مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.
  همزمان با افتتاح این مجموعه بزرگ آزمایشگاهی که کار ساخت آن از سال ۱۳۸۸ آغاز و در مهر ماه امسال به پایان رسیده بود تمامی آزمایشگاه مورد نیاز رشته های علوم پایه تجمع و متمرکز شده اند. معاون محترم عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی همدان در حاشیه این افتتاح به خبرنگاران گفت این مجتمع در سه طبقه و بارعایت تمامی استاندارهای مورد نیاز یک آزمایشگاه تخصصی ساخته و مورد بهره برداری قرار می گیرد.وی اعتبار ساخت این مجتمع رابیش از ۲ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: در راستای تجهیز و کیفی سازی رشته های علوم پایه دانشگاه ساخت چنین مجتمعی بسیار ضروری به نظر می رسیدو با ساخت این مجتمع آزمایشگاهی تمامی امکانات مورد نیاز رشته های علوم پایه در دانشگاه آزاد اسلامی همدان در این ساختمان متمرکز می شوند. همچنین همزمان با افتتاح آزمایشگاه، طرح های عمرانی دیگری همچون مرکز نگهداری حیوانات آزمایشگاهی، ساختمان مهد کودک و باشگاه پژوهشگران جوان همدان، محوطه کارگاهی، محوطه مجتمع خوابگاهی، جدول کشی خیابانها ، آسفالت خیابان و دیوارکشی مجتمع خوابگاههای این واحد دانشگاهی نیز به بهره برداری رسید. گفتنی است، معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز با حضور در استان همدان از واحد ها و مراکز دانشگاهی این استان بازدید کرد.

 • سفر نهم: مهر ۱۳۹۴

  با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی عملیات اجرایی شهرک شفا آغاز شد.
  این شهرک در مساحتی به میزان ۲۰ هکتار طراحی شده و با مشارکت سازمان صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه آزاد اسلامی همدان اجرایی می‌شود.
  در این شهرک شرکت‌های خدماتی و تولیدی مستقر شده و تولید و عرضه محصولات در آن آغاز شده است.
  علاوه بر آن ساختمان آموزشی فرهیختگان دانشگاه آزاد واحد همدان افتتاح شد؛ این ساختمان در ۶ طبقه با مساحت ۵ هزار و ۶۰۰ متر مربع با کاربری آموزشی افتتاح شده و با اعتباری نزدیک به ۴ میلیارد تومان برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شده است.
  موزه مردم‌شناسی و حیات وحش “آمادای” دانشگاه آزاد اسلامی همدان نیز حضور حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد.
  در ادامه ساختمان مرکز آیلتس دانشگاه آزاد واحد همدان توسط رئیس دانشگاه آزاد به بهره‌برداری رسید.