علی‌محمد رنجبر رئیس هیات عالی نظارت منطقه ۹ دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس اعلام پایگاه شاخص‌های اساسی علم در میان دانشمندان پراستناد جهان قرار گرفت.

پایگاه شاخص‌های اساسی علم (ESI)، گرایش‌های مختلف علوم را به ۲۲شاخه اصلی تقسیم کرده و هر دو ماه یک بار افراد و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را بر اساس میزان ارجاع به مقالات چاپ‌شده آن‌ها در بازه زمانی ۱۰ سال گذشته رتبه‌بندی کرده و اسامی یک درصد برتر هر گروه را اعلام می‌کند.

رنجبر استاد ایرانی مهندسی برق و نخستین رئیس دانشگاه صنعتی شریف پس از انقلاب اسلامی ایران است بوده و فوق‌لیسانس و پی اچ دی خود را در سال‌های ۱۳۴۷ و ۱۳۵۴ از دانشگاه‌های تهران و امپریال کالج لندن گرفت.

رنجبر از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵ ریاست پژوهشگاه نیرو را بر عهده داشت، علایق پژوهشی او حوزه سیستم‌های قدرت و حفاظت سیستم‌های قدرت، ماشین‌های الکتریکی و شبکه‌های هوشمند است و در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان چهره ماندگار برگزیده‌ شده است.

علی‌محمد رنجبر در دانشگاه آزاد اسلامی دارای سمت‌هایی مانند رئیس منطقه ۵ دانشگاه آزاد اسلامی، نماینده تام‌الاختیار دانشگاه در استان‌های همدان، لرستان، مرکزی، عضو شورای عالی راهبردی دبیرخانه هیات مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، مشاور علمی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی و اکنون رئیس هیات عالی نظارت منطقه ۹ دانشگاه آزاد اسلامی است.