در مراسمی از ۴۸ پژوهشگر و فناور برتر دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی استان همدان تجلیل به عمل آمد

در مراسم تجلیل از پژوهشگران و برگزیدگان پژوهش و فناوری استان همدان یعقوب محمدی فر رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان با اشاره به سه اصل اساسی آگاهی، خودآگاهی و خودآگاهی منتقدانه گفت: اینها اصول اساسی پیشرفت فردی و جمعی در هر جامعه است و خرسندیم که این اصول در قالب یک خرد جمعی در جامعه ی ایران ظهور پیدا کرده است.

محمدی فر به کمیته های هفت گانه ستاد هفته پژوهش در استان همدان اشاره و تشریح کرد: کمیته انتخاب پژوهشگران برتر دانشگاهی بر عهده دانشگاه بوعلی سینا بود، سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان کمیته انتخاب کارمندان برتر پژوهشی، کمیته فناوران برتر به عهده پارک علم و فناوری، کمیته تبلیغات توسط دانشگاه آزاد اسلامی، کمیته دانش آموزی توسط آموزش و پرورش، کمیته اجرایی توسط دانشگاه علوم پزشکی و کمیته نمایشگاهی که توسط جهاد دانشگاهی برنامه ریزی و اجرا شد.

رشید حیدری مقدم رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز توجه به حوزه های گوناگون علم و فناوری خصوصا مبحث آی تی را خواستار شد و افزود: برون رفت از روزمره گی کلید اساسی این حوزه است و نقشی که پژوهشگران و محققان ایفا می کنند بسیار اساسی است.

وی کار و پژوهش و جرات در حرکات پیشروانه علمی را نیاز امروز جامعه علمی کشور دانست و تصریح کرد: رسالت امروز دانشگاه در زمینه اشتغال، آی تی و توسعه همه جانبه ی کشور است و دستیابی به دانشگاه نسل سوم، حداقل ضرورت امروز ایران اسلامی است.

حیدری مقدم تشریح کرد: خودباوری اصلی اساسی در حرکات پیشروانه ی علمی است و هر آنچه که در دنیای علم و فناوری به مرحله اجرا رسیده است، توسط تمامی محققان و پژوهشگران دیگر در سراسر دنیا قابل تکرار و بازتولید است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان نیز با اشاره به نقش ویژه و برجسته دانشگاهها در توسعه سیاسی اجتماعی استان همدان گفت: در انتخابات امسال شاهد حضور بیش از ۵۰ نفر از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاهها در استان همدان هستیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان مصطفی آزاد بخت تاکید کرد: ارتباط میان پژوهش و صنعت اصلی اساسی و حلقه ی مفقوده امروزه جامعه است و ضرورت دارد با مدیریت علمی صحیح تحقیقات دانشگاهی و پژوهشهای تئوریک را که جایگاه بسیار بالایی در دنیای علمی دارد، به واقعیتها و نیازهای امروز جامعه پیوند زد.

وی توجه به شعار هفته پژوهش و فناوری سال ۱۳۹۸ خواستار شد و ابراز داشت: پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید بسیار معنادار است و با ایجاد ارتباط دقیق میان دستگاهها و پژوهشکده های ذیربط، می توان رونق تولید را فراهم آورد که این مهم از طریق قوانین مناسب و مرتبط با حوزه علم و فناوری محقق می شود.

وی افزود: ما توان قانون گذاری نداریم، اما می توانیم قانون گذارانی را انتخاب کنیم که قادر به تصویب قوانینی هستند که ارتباط صحیح میان جامعه، دانشگاه، صنعت و بازار را تدوین کنند.