معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان از تهیه طرح جامع دانشجویی در این مجموعه توسط کارشناسان مجرب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، ابوالفضل یداللهی‌اصلان ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هر سیستم و سازمانی باید از عملکرد گذشته خود برای برنامه آینده پل ارتباطی ایجاد کند که ما نیز از این امر مستثنی نیستیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اتفاقات خوبی رخ داد و با وجود محدودیت‌های کرونایی همکاران ما با کمک‌ دانشجویان دوره خوبی را پشت سر گذاشتند هرچند به این میزان نباید اکتفا کنیم گفت: باید برنامه‌های غنی‌تری داشت و موفقیت‌ها را صیانت کرد و افزایش داد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان با اشاره به اینکه در دو محور برنامه‌ها را تدوین می‌کنیم که یکی راهکارهای توسعه مخاطب است عنوان کرد: در این راستا باید جامعه‌نگری داشت و پوشش دهنده تمام سلایق و اندیشه‌ها بود.

وی با بیان اینکه محور دوم حرکت به سمت ایده‌های فرهنگی متناسب با شرایط موجود است گفت: سال گذشته با این رویکردها در برنامه ها و جشنواره های مختلف شرکت کردیم و خوشبختانه توفیقاتی نیز حاصل شد.

یداللهی‌اصلان با بیان اینکه سال گذشته در جشنواره «از حماسه تا حماسه» که در هفت محور در سطح رسانه و فضای مجازی برگزار شد، سه مقام برتر کشوری از آن استان شد افزود: دو نفر از دانشجویان و یک نفر از کارمندان دانشگاه به مقام برتر رسیدند.

درخشش دانشگاه آزاد همدان در کرسی آزاداندیشی

وی به برگزاری رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی مبتنی بر منویات مقام معظم رهبری اشاره کرد که دانشگاه آزاد کشور مبدع این طرح است گفت: دانشگاه آزاد همدان در این رویداد خوش درخشید و دانشگاه آزاد ملایر نیز صاحب مقام اول شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان با اشاره به اینکه فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی جشنواره رشد در اصفهان عنوان کرد: در این رویداد نیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان توانست ۱۰ عنوان کشوری را از خود کند که از این عنوان هفت هفت عنوان متعلق به واحد همدان و سه عنوان متعلق به واحدهای دیگر بود.

وی با بیان اینکه سال گذشته دانشگاه آزاد همدان و ملایر در جشنواره ملی صنایع خلاق و فناوری فرهنگی دانشگاه حائز رتبه شدند افزود: از جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی نیز استقبال خوبی صورت گرفت به طوری که به لحاظ فراوانی ارسال آثار و تعداد نشریات بی‌نظیر بود.

یداللهی‌اصلان با اشاره به اینکه تا این لحظه به صورت رسمی نتایج این جشنواره اعلام نشده اما خبرهای خوبی از عملکرد استان می‌رسد و امیدواریم همدان نیز حائز رتبه‌ شود‌ خاطرنشان کرد: وبینارها و دوره‌های زیادی در حوزه برنامه‌های فرهنگی دانشگاه برگزار شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه دانشجویی برنامه جامع دانشجویی توسط متخصصین این عرصه نوشته شد گفت: در تلفیق برنامه‌های فرهنگی با ظرفیت دانشجویی اقدام مهمی صورت گرفته و مرکز مشاوره این معاونت نیز در سه بخش حضوری، مجازی و آنلاین بسیار مطلوب عمل کرده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان به خدمات دانشجویی اشاره کرد و افزود: ایام کرونا با کاهش ظرفیت خوابگاه‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گزارش خاصی به واسطه حضور دانشجویان در خوابگاه دانشجویی ارائه نشد.

همکاری دانشگاه با ستاد غدیر

وی با اشاره به همکاری دانشگاه با ستاد غدیر در پخت غذا برای نیازمندان گفت: در راستای ارتباط و  تعامل دانشگاه با دیگر مجموعه‌ها، تفاهمنامه‌ای با تبلیغات اسلامی و مجموعه حفظ و آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس منعقد شده است.

یداللهی‌اصلان با اشاره به اینکه در احیای فریضه امر به معروف تفاهمنامه سه‌جانبه‌ای توسط دانشگاه و مجموعه‌های مربوطه منعقد شده است افزود: هدایت اساتید به کارگروه مطالبه‌گری در قالب این تفاهنامه‌ها از موضوعات مورد توجه بوده است.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر ۱۲۰ نفر از اساتید در دوره سیر مطالعات آثار و اندیشه‌های شهید مطهری شرکت کرده‌اند که با همکاری موسسه بینش مطهر برگزار شده گفت: تشکیل کمیته تعامل دانشجو با دانشگاه نیز اتفاق کم‌نظیری است که در تاریخ دانشگاه آزاد استان بی‌سابقه بوده و در این راستا دانشجو خود را موثر بر تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی می‌داند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان با اشاره به اینکه تشکیل کمیته تعامل دانشگاه با خانواده‌ها از اقدام مهم دیگری است افزود: قبلا کانون خانه و دانشگاه وجود داشت اما این کمیته کار را نظامند کرده است.

وی با تاکید به اینکه در حفظ موفقیت‌های کرسی‌های آزاداندیشی سال گذشته، اقدامات مهمی انجام و کمیته‌ها و کارگروه‌هایی تشکیل شده است گفت: از تعدادی از دانشجویان که سال‌های گذشته حائز رتبه شده‌اند اما فارغ التحصیل، دعوت شده تا در کنار دانشجویان فعلی در کسب دستاوردهای بیشتر کمک و همفکری داشته باشند.

یداللهی‌اصلان با بیان اینکه امسال نیز بار دیگر برنامه «از حماسه تا حماسه» در هفت موضوع اصلی و دو موضوع ویژه در فضای رسانه و مجازی اجرا و گفتمان‌سازی خواهد شد تاکید کرد: بر اساس این هفت محور و دو محور ویژه توسط دانشجویان و اساتید تولید محتوا صورت خواهد گرفت.

برگزاری برنامه صنایع خلاق فرهنگی

وی با اشاره به اینکه امسال برنامه صنایع خلاق فرهنگی به قوت خود باقی است افزود: در حوزه نشریات انتظار استعدادیابی داریم و از رسانه‌ها می‌خواهیم به عنوان مشاور در کنار دانشجویان باشند و به خبرنویسی و تولید محتوا و نیز ارتقای هنر عکاسی کمک کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان با بیان اینکه سال گذشته در حوزه کانون‌های فرهنگی اتقافات خوبی رقم خورد که سرآمد آن گویندگی و مجری‌گری بود ادامه داد: در کنار اینها تشکل‌ها فعالیت خوبی دارند که سه تشکل نظیر جامعه اسلامی و نواندیش بسیار خوب عمل کرده‌اند.

وی با اشاره به فعالیت چشمگیر بسیج دانشجویی در اردوهای جهادی، ساخت و ساز، غربالگری و استرس‌زدایی در ایام کرونا و برنامه‌های فرهنگی در مناطق محروم گفت: در حوزه برگزاری یادواره شهدا، مراسم غدیر و کمک‌های مومنانه قدم‌های خوبی برداشته شده است.

یدالهی اصلان با اشاره به همکاری دانشگاه آزاد با دانشگاه علوم پزشکی در امر واکسیناسیون افراد علیه بیماری کرونا افزود: در حال حاضر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر مرکز واکسیناسیون توسط دانشجویان راه‌اندازی شده و روزانه ۱۵۰ نفر واکسینه می‌شوند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۵ دانشجوی دانشگاه آزاد ملایر زیر نظر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی عملکرد خوبی در مرکز واکسیناسیون عین القضات داشته که ۵۰ نفر از نیروهای ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم فعالیت دارند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان با بیان اینکه در حال حاضر بین ۴۵ تا ۵۰ درصد دانشجویان طبق آمار وزارت علوم واکسینه شده‌اند و پیش‌بینی ما نیز در دانشگاه آزاد استان بیش از ۵۰ درصد است گفت: این میزان در بین اساتید و کارمندان دانشگاه بیش از ۹۵ درصد است.

برای هر برنامه‌ای پیوست فرهنگی داریم 

وی با اشاره به پیشنهاد دانشگاه آزاد اسلامی واحدهمدان در تاسیس دو کانتر در محوطه دانشگاه برای سرعت واکسیناسیون دانشجویان افزود: این پیشنهاد به مسوولان دانشگاه علوم پزشکی داده شده تا اگر نیاز شد، کانتر تاسیس و مورد استفاده باشد.

یدالهی اصلان  با اشاره به اینکه استفاده از فارغ التحصیلان نخبه در حوزه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و… مورد توجه است افزود: با فارغ التحصیلی دانشجو، حق نداریم آنها را رها کنیم و همه را پای کار خواهیم آورد تا دست به دست هم برای پیشبرد برنامه‌ها قدم برداریم.

وی تصریح کرد: کاری که توسط دانشجو ولو با ضریب خطا انجام شود بهتر است و به همین خاطر برنامه‌های دانشجومحور حائز اهمیت بوده است. 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان با بیان اینکه در ایام کرونا توسط بسیج دانشجویی و حمایت دانشگاه ۱۱ هزار ماسک تولید و در مناطق محروم توزیع شد عنوان کرد: در مجموع ۵۵۰ بسته غذایی در واحدهای تابعه توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه در غدیر سال گذشته ۱۰ هزار پرس غذا با همکاری ستاد غدیر پخش و توزیع شد گفت: امسال نیز ۱۱۰ هزار پرس غذا توزیع شده که ۵۵ هزار پرس در واحد همدان بوده است.

یدالهی اصلان در پاسخ به اینکه چقدر برنامه‌های دانشگاه پیوست فرهنگی داشته و سهم معاونت فرهنگی در کاهش آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد چه بوده است؟ افزود:  فعالیت فعالیت‌های فرهنگی زودبازده نیست و شاید سالها و دهه‌ها  بگذرد تا اثرگذاری خود را نشان دهد.

وی بیان کرد: دانشگاه به عنوان رکن اصلی و معاونت فرهنگی به عنوان ارکان مهم نسبت به آسیب‌ها و ناهنجاری اجتماعی بی‌تفاوت نبوده و به همین دلیل دوره توانمندسازی کارکنان و اساتید و دوره‌ها و کارگاه‌های دانشجویی مختلف برگزار شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی همدان با اشاره به اینکه در حوزه ازدواج آسان و پیشگیری از اعتیاد اقداماتی صورت گرفته است گفت: لازمه اقدامات خوب و اثرگذار این است که تمام ارکان فرهنگی جامعه پای کار بیایند.

وی خاطرنشان کرد: برای هر برنامه‌ای پیوست فرهنگی داریم  و به نقش‌آفرینی دانشگاه به عنوان دانشگاه آزاد اسلامی توجه جدی داریم.