نخستین مرحله اجرایی بخشنامه حمایت از فعالیت‌های فناورانه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر وحید ضرغامی قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری و مدیرکل سیاستگذاری و نظارت راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به فراهم آمدن تمامی بسترها برای بهره‌مندی دانشجویان و فارغ التحصیلان از مزایای آیین نامه حمایت از فعالیت های فناورانه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این آیین نامه در راستای پیاده سازی و عملیاتی کردن شعار اصلی دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاه کارآفرین و حل مسأله تدوین و ابلاغ شده است.

وی اظهار داشت: برای حوزه های مختلف فعال در دانشگاه آزاد اسلامی و بهره مندی از ظرفیت های دانشگاه و جهش فناورانه در علم و پژوهش، بسترهای لازم از جمله آیین نامه، بخش نامه و دستورالعمل تعریف کرده ایم تا اقدامات با کمترین بروکراسی یا بدون آن تسهیل شود.

دکتر ضرغامی ادامه داد: در این راستا، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی می توانند از آیین نامه حمایت از فعالیت های فناورانه استفاده کنند و علاوه بر پیشرفت تحصیلی، ایده، محصول و هر آنچه مرتبط با فناوری و نوآوری است را به سمت تجاری سازی هدایت کرده و وارد بازار کار شوند.

قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: برای تسهیل بیشتر امور مربوط به آیین نامه،  پذیرش و ثبت نام دانشجویان، بخشی در سامانه ساجد برای این امر اختصاص یافته که دانشجویان می توانند تا تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰ وارد سامانه شده و از ظرفیت موجود استفاده کنند. تسهیلاتی که دانشگاه آزاد اسلامی برای فعالیت های فناورانه دانشجویان در نظر گرفته، کم نظیر است و به جای مقاله و ارتقای تحصیلی از طریق نمره، می توانند با فعالیت های مرتبط با فناوری و نوآوری امتیازات لازم را کسب کنند.

دکتر ضرغامی یادآور شد: حمایت های متعددی در این آیین نامه در نظر گرفته شده که می توان به حمایت‌های صندوق پژوهش و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی و در اختیار قرار گرفتن آزمایشگاه ها، کارگاه ها و ساختمان های دانشگاه اشاره کرد. ما براساس آیین نامه برای فعالیت های فناورانه دانشجویان ارزش گذاری کرده ایم و این موضوع می تواند انگیزه بسیار خوبی برای آنها باشد تا علاوه بر پیشرفت تحصیلی، مسائل جامعه و کشور را حل کنند و خود نیز در اجرای پروژه ذی نفع باشند.

قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: به تمامی رؤسای واحدها ابلاغ شده تا به نحو احسن درباره آیین نامه حمایت از فعالیت های فناورانه و نوآورانه دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی اطلاع رسانی کنند، چرا که معتقدیم دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به مردم است و باید تمامی شرایط را برای استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات آن جهت بهره مندی فرزندان مردم در جهت اعتلای فرهنگ کارآفرینی و راه اندازی کسب و کارهای فناورانه و استارتاپی مهیا باشد.