به نام آموزگار نخستین

نخستین اتصال آسمان و زمین در اسلام مبین، ندای لاهوتی اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ است که قطب عالم امکان را صلا داد: بخوان؛ و اینگونه بود که آن نگار خوبان که به مکتب نرفته و نقشی بر سپیدای کاغذ ارقام نفرموده بود، به غمزه، مسئله آموز صد مدرس شد تا قولی قدیم و قاعده ای قویم بر تارک تعلیم و تعلم نقش بندد: معلمی شغل انبیاست؛ به راستی اینچنین است، آموزگاران ستارگان پرفروغ آسمان اندیشه اند.

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در وصف مقام معلم فرمودند:

“چنانچه معلّم، یک معلّمی باشد که دعوت به نور بکند، دعوت به صلاح بکند، دعوت به اسلام بکند، دعوت به اخلاق صالحه بکند، دعوت به ارزش‌های انسانی بکند آن ارزش‌هایی که عنداللَّه ارزش است اگر معلّم این کار را بکند، همان طوری که انبیا مردم را از ظلمات به نور می‏‌کشانند، این معلّم هم این بچه‏‌ها را از ظلمات به نور وارد می‌‏کند و همین شغلی است که شغل انبیاست”. (صحیفه امام، ج ۱۳، ص ۵۰۸)

استادان و معلمان جهادگران بی‌ادعای میدان تعلیم و تربیت هستند، اهل صبر و فداکاری و اخلاص، همانان که در میدان علم، با عمل خویش، هستی خود را وقف پرورش جوانان ارزشمند ایران اسلامی نمودند تا نسلی پرانگیزه و توانمند پرورده شود و اهداف والای انسانی دین مبین اسلام محقق گردد.

و رحمت خدا بر شهید مرتضی مطهری که مردانه قدم در این وادی نورانی نهاد و جان خویش بر طبق اخلاص گذاشت تا خون پاکش چراغ راه تمامی معلمان طریق حق باشد.

شهید مرتضی مطهری این اسوه علم، اخلاق و مجاهدت، این عاشق از خود رسته و به حق پیوسته و این معلم پیراسته که شریعتی مطهر را ترویج داد و امام بزرگوارمان وی را درختی پرثمرش نامید و فرزند عزیزش خواند، یکی از این ستارگان درخشان آسمان اندیشه ورزان است که با درآمیختن عمل با ایمان، و اخلاق با عرفان، برهان با قرآن، معرفت با حکمت، و نیز امتزاج هدایت جامعه با شهادت خویش، نه تنها از خود چهره ای تابناک و راهنمایی روشن ساخت، بل همچون شمعی، خویشتن بسوخت و پیرامون را با شعاع انوار تابناکش، روشن نمود و معلمی را معنا ساخت.

در ایامی که میهمانی ناخوانده با نام کرونا، گوش و چشم فلک را کروکور کرده و بحران آفرینی می کند، بر جمال شما اساتید ارجمند دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان گل و نسترن تقدیم می دارم که مجاهدانه و عاشقانه بر تعلیم فرزندان این مرز همت گماردید و در سخت نای بیماری، سنگر آموزش را رها نساختید تا از شما بیاموزیم صبر و استقامت مزین بر گوهر معرفت.

فرا رسیدن دوازدهم اردیبهشت ماه، روز گرامیداشت مقام شامخ معلم، بر شما استادان و مجاهدان راستین که از ابر هدایت باران معرفت می بارید، شاخ و برگ خشک جهل را هرس می کنید و نهال وجود آدمیان را می پرورید، گرامی باد.

دکتر مرتضی قائمی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان