مقاله دانشجوی دکتری بیوشیمی دانشگاه آزاد اسلامی همدان در ششمین کنفرانس بین‌المللی شیمیایی، کشاورزی، زیست‌شناسی و علوم محیط‌ زیست کشور فرانسه ارائه شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی همدان مقاله الناز گیاهی دانشجوی دکتری بیوشیمی دانشگاه آزاد اسلامی همدان با عنوان ” بررسی ارتباط کمبود ویتامین D و کم‌خونی فقر آهن در زنان مبتلابه دیابت نوع دوم در رشت”در ششمین کنفرانس بین‌المللی شیمیایی، کشاورزی، زیست‌شناسی و علوم محیط‌زیست کشور فرانسه در روزهای ۲۵ و ۲۶ آوریل ۲۰۱۷ ارائه شد.
گیاهی در این مقاله که به راهنمایی مهرداد کسایی عضو هیئت علمی واحد همدان تهیه‌شده است بیان کرده است: شواهد نشان می‌دهد که متابولیسم ویتامین D با ابتلا به دیابت نوع ۲ یا تشدید آن در ارتباط است. دیابت نوع ۲ در افراد چاق بیشتر دیده می‌شود و چاقی خود درجاتی از مقاومت به انسولین ایجاد می‌کند. درصد شیوع این بیماری در زنان بیشتر از مردان است. همچنین کمبود آهن در زنان دیابتی نیز مشاهده می‌شود. لذا هدف از این مطالعه بررسی ارتباط کمبود ویتامین D و کم‌خونی فقر آهن با بیماری دیابت نوع ۲ در زنان بالای ۴۰ سال است.
دانشجوی دکتری واحد همدان در باره چگونگی انجام این تحقیق پژوهشی گفت: « این تحقیق در سال ۹۴-۹۳ در بیمارستان رازی رشت انجام شد که میزان سطح ویتامین D به روش الایزا ۹۸۰ نفر از زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ (۴۰ تا ۶۰ سال) مورد سنجش قرار گرفت.»
گیاهی تأکید کرد:« بر اساس یافته های این پژوهش کمبود ویتامین D در ۷۶۰ بیمار مبتلابه دیابت و کم خونی فقر آهن در ۶۲۸ بیمار مبتلابه دیابت گزارش شد و نتایج این مطالعه بیانگر ارتباط بین کمبود ویتامین D و کم خونی فقر آهن با دیابت نوع ۲ بوده است.»
گیاهی در کارنامه علمی خود ۲ مقاله‌ آی اس آی، ۵ کنفرانس داخلی و بین‌المللی و انتشار یک کتاب با عنوان ضروریات بیوشیمی دارد.