ghi

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی همدان درباره شعار امسال هفته پژوهش گفت: شعار امسال پژوهش هدفمند، فناوری ارزش‌آفرین در خدمت تولید ملی است.

به گزار ش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی همدان مهرداد چراغی درآئین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری که با حضور جمعی از پژوهشگران در محل دانشگاه آزاد اسلامی همدان برگزار شد گفت: بر اساس سند چشم‌انداز بیست‌ساله دستیابی به این جایگاه برای سال ۱۴۰۴ پیش‌بینی شده بود که خوشبختانه جامعه دانشگاهی در سال ۱۳۹۴ یعنی ده سال زودتر از زمان سند چشم‌انداز به این هدف دست یافت.

وی با بیان اینکه کشور ایران در زمینه تولید علم و فناوری در رتبه ۱۶ جهان قرار گرفته است، عنوان کرد: با این وجود در حوزه صنعت رتبه ۹۷، در حوزه اقتصاد رتبه ۷۴، در حوزه نوآوری رتبه ۱۲۰ و در حوزه کسب‌وکار رتبه ۱۱۸ را داریم.

چراغی ضمن ابراز خرسندی از جایگاه ممتاز ایران در زمینه تولید علم، مطرح کرد: متأسفانه رتبه‌های ایران در حوزه‌های دیگر به‌هیچ‌وجه زیبنده این کشور نیست.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین پژوهشگران باید به سوی مباحث کاربردی و تأمین‌کننده نیازهای جامعه حرکت کنند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاداسلامی همدان با تصریح بر رشد افزایشی تولید علم در دانشگاه آزاد اسلامی، ابراز کرد: سهم دانشگاه آزاد از کلیه تولیدات علمی کشور در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ حدود ۲۰ درصد بوده است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی همدان با اشاره به وجود برخی سخنان مبنی بر کمی بودن تولیدات دانشگاه آزاداسلامی، تشریح کرد: تعداد مقالات پراستناد کل کشور یک‌هزار و ۵۴۳ مقاله بوده که حدود ۲۲ درصد آن متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است.

چراغی با اشاره به روند افزایشی رتبه این دانشگاه در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمار دانشگاه آزاداسلامی در رتبه صد و ۱۱ جهان قرار دارد.

وی با بیان اینکه رتبه‌بندی بر اساس تعداد مقالات و میزان استناد به آن‌ها انجام می‌شود، اظهار کرد: در بین دانشگاه‌های استان همدان بوعلی‌سینا با انتشار شش هزار و ۱۰۰ مقاله در رتبه نخست و دانشگاه علوم پزشکی در رتبه دوم قرار گرفته است.

این مقام مسئول جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی همدان را در رتبه سوم دانست و اضافه کرد: از آنجایی که بخش عمده مقالات در رشته‌های خوش‌تولید ایجاد می‌شوند، بنابراین این دانشگاه برای ارتقای رتبه باید بر روی رشته‌های مذکور متمرکز شود.

چراغی اذعان کرد: علی‌رغم کاهش بودجه خوشبختانه در سال جاری تعداد و کیفیت مقالات منتشرشده رشد خوبی داشته است.

وی تعداد تألیفات این دانشگاه را چهار مورد دانست و افزود: دو مورد ترجمه نیز در کارنامه امسال این دانشگاه قرار دارد.

این مقام مسئول از وجود صد و ۴۴ مرکز رشد در دانشگاه‌های آزاد اسلامی خبر داد و بیان کرد: ۵۹۴ هسته فناور، ۴۷۶ واحد فناور و ۷۰ شرکت دانش‌بنیان زیر نظر این دانشگاه‌ها مشغول فعالیت هستند.

وی سهم دانشگاه آزاد اسلامی همدان را ده هسته و دو واحد فناور قلمداد و عنوان کرد: خوشبختانه سه تفاهم‌نامه با دستگاه‌های اجرایی استان منعقد شده است.

چراغی با تأکید بر ثبت ۱۲ مورد اختراع از این دانشگاه، مطرح کرد: با توجه به دغدغه‌های مالی پژوهش به طرح‌های برون‌دانشگاهی وابسته بوده، بنابراین توجه به این مسئله الزامی است.

وی در پایان یادآور شد: ۱۴ قرارداد اجرای طرح‌های برون‌دانشگاهی با ارزشی بالغ‌بر ۳۷۰ میلیون تومان در این دانشگاه منعقد شده است.