تندیس و لوح افتخار پنجمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی، به طرح برون دانشگاهی “تولید بسته‌ها و برنامه‌های آموزشی باهدف ارتقاء آگاهی‌های زیست‌محیطی مخاطبان درزمینه محیط زیستی” عضو هیات علمی  دانشگاه آزاد اسلامی همدان تعلق گرفت.

 مهرداد چراغی، عضو هیئت‌علمی و دانشیار گروه محیط‌زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان که سابقه سال‌ها فعالیت اجرائی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان را نیز در کارنامه خود دارد، در گفتگو باخبرنگار   تصریح کرد: از سال‌ها قبل رویکرد اصلی و شخصی من انجام طرح‌های برون دانشگاهی در حوزه پژوهش بود و تا امروز در این زمینه فعالیت‌های قابل قبولی انجام پذیرفته است.

 وی تزریق پول به دانشگاه از طریق سهم بالاسری این طرح‌ها را به‌عنوان مزیت برشمرد و ایجاد و تحکیم روابط بین اعضاء هیئت‌علمی و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی استان‌ها را ثمره ارزشمند انجام طرح‌های برون دانشگاهی دانست.

این عضو هیئت‌علمی در خصوص طرح برون دانشگاهی برگزیده پنجمین جشنواره فرهیختگان گفت: در چند دهه گذشته، به علت رشد ناپایدار و لجام‌گسیخته و نبود آگاهی و تجربه مردم درزمینه استفاده بهینه از تکنولوژی جدید، همچنین هجوم بی‌رحمانه سودجویان به محیط‌زیست و منابع طبیعی، باعث شده است که بیشتر مناطق خشکی و آبی مورد تجاوز و تخریب جدی قرار گیرند.

چراغی تأکید کرد: در بعضی از این تخریب‌ها روند بروز معضلات و مشکلات به حدی بوده است که باعث نابودی بسیاری از اکوسیستم‌ها و تنوع زیستی گردیده واصلی‌ترین راهکار برای خروج از این شرایط، آموزش زیست‌محیطی عموم مردم است.

وی  تصریح کرد: هدف طرح تولید بسته‌ها و برنامه‌های آموزشی ارتقاء و آگاهی زیست‌محیطی مخاطبان، تولید، توسعه دانش، آگاهی، اخلاق و تقویت آگاهی‌های زیست‌محیطی مخاطبان و تحقق زمینه‌های برنامه پنجم توسعه درزمینه مسائل زیست‌محیطی است.

دانشیار گروه محیط‌زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان گفت: این تحقیق از نوع تحلیلی توصیفی بوده و جامعه آماری آن شامل کارشناسان محیط‌زیست، خبرنگاران حوزه محیط‌زیست، رسانه‌ها، کاربران اینترنتی، سازمان‌های مردم‌نهاد حامی محیط‌زیست، دوستداران طبیعت، کوهنوردان و مهدکودک‌های ۱۰ استان کشور است.

چراغی بیان کرد: در قالب این طرح دو هزار نفر تحت تأثیر آموزش مستقیم و بیش از یک‌صد هزار نفر تحت تأثیر آموزش غیرمستقیم قرارگرفته‌اند و با انجام پروژه‌های مرتبط می‌توان حداقل آموزش‌های لازم به مردم داده شود تا در آینده همراهی بیشتر مردم در حفاظت از محیط‌زیست را مشاهده کنیم.

معاون پژوهشی و فناوری واحد همدان گفت: برنامه آموزشی مقابله با گردوغبار در مدارس ۱۰ استان، برنامه حفاظت از جنگل‌ها در مدارس سه استان، برنامه آموزشی حفاظت از فواید وجود تنوع زیستی به اقشار مختلف به‌ویژه نوجوانان، طرح پاک‌سازی تفرجگاه‌ها و مکان‌های گردشگری کنار جاده‌ای همراه با آموزش چهره به چهره، برگزاری جشنواره دوباره آسمان آبی به مناسبت روز هوای پاک، کارگاه آموزشی آلودگی هوا، چالش‌ها و راهکارهای ویژه خبرنگاران حوزه محیط‌زیست و رسانه در مرکز استان، ازجمله برنامه‌های اجرایی این طرح است.

معاون پژوهش و فناوری واحد همدان تأکید نمود: اگرچه ملاحظات بوروکراتیک و بعضاً یک‌سویه نگری هایی در مسیر تعریف طرح‌های برون دانشگاهی وجود دارد، ولی معتقدم انجام این طرح‌ها توسط اعضاء هیئتت علمی در واحدهای دانشگاهی، ما را به سمت‌وسوی پژوهش‌های نافع با خروجی ملموس و قابل‌استفاده سوق خواهد داد.