رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان با تأکید بر اهمیت اخلاق در دانشگاه، گفت: مأموریت اصلی جامعه دانشگاهی درواقع تربیت متخصصان اخلاق‎مدار و انسان است.

به گزارش خبرنگار وابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی همدان، مرتضی قائمی در آئین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری که با حضور جمعی از پژوهشگران در محل دانشگاه آزاد اسلامی همدان برگزار شد ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری، اظهار کرد: یکی از مسائل مهم و اساسی در زمینه پژوهش، اخلاق در پژوهش است.

وی با اشاره به اخلاق در پژوهش، تصریح کرد: دین اسلام مبتنی بر سه حوزه اعتقادات، احکام و اخلاق است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان با بیان اینکه اخلاق پژوهشی درواقع زیرمجموعه اخلاق کلی است، عنوان کرد: اخلاق ذاتاً ارزشی بوده و دارای قداست است.

قائمی با تأکید بر اهمیت اخلاق در دانشگاه، مطرح کرد: مأموریت اصلی جامعه دانشگاهی درواقع تربیت متخصصان اخلاق‎مدار و انسان است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه جامعه دانشگاهی تنها انتقال معلومات نیست، افزود: چارچوب و فضایی که دانش در قالب آن انتقال می‌یابد همان تعلیم است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان ادامه داد: بنابراین انتقال دانش بدون انتقال بینش، جهان‌بینی و مرام قابل‌انتقال نیست.

قائمی با تأکید بر اینکه پایبندی اساتید به ارزش‌ها و اخلاقیات الزامی است، بیان کرد: در صورت اعتقاد و پایبندی به اخلاقیات علاوه بر دانش، بینش نیز به دانشجویان منتقل می‌شود.

این مقام مسؤول با بیان اینکه اخلاق در کلیه رشته‌ها حاکم و جاری است، تشریح کرد: اخلاقیات به‌هیچ‌وجه در علوم انسانی محدود نشده، بلکه ارزش‌ها در تمامی رشته‌ها در یک قالب اخلاقی منتقل می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از بندهای آئین‌نامه‌های ابلاغی بر محور مسائل اخلاقی استوار است، اظهار کرد: این تخطی از اخلاقیات در کپی برداری و امثال آن محدود نشده و دامنه گسترده‌تری دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان با تصریح بر اینکه هر انسان حامل یک بینش است، اضافه کرد: رعایت و انتقال نکات اخلاقی از مسائل کوچکی مانند رعایت زمان‌بندی کلاس‌ها آغازشده و مسائل بسیار مهم‌تری را در بر می‌گیرد.

قائمی ضمن ابراز مسرت از پایبندی بسیاری از اساتید این دانشگاه به مسائل اخلاقی، اذعان کرد: خوشبختانه بسیاری از اساتید ما اخلاق پژوهشی را در فعالیت‌های علمی خود لحاظ می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: معنای حقیقی بسیج درواقع همین پایبندی و انتقال اخلاقیات است، بنابراین کلیه اساتید متعهد به این مسئله بسیجی هستند.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه جامعه کنونی ما در حوزه اخلاق پژوهشی با دو مسئله روبه‌رو است، عنوان کرد: موضوع نخست توجه به مرزهای دانش و حرکت در مسیر اعتلای آن است، بنابراین کلیه اساتید باید خود را به مرزهای دانش مسلح کرده و در حوزه تخصصی خود، به تولید علم بپردازند.

قائمی مسئله دوم را نیاز جامعه به پژوهش‌های کاربردی دانست و ابراز کرد: پژوهشگر متعهد و اخلاق‎مدار برخلاف وجود مشکلات و زمان‌بر بودن این نوع پژوهش‌ها، از تلاش برای دستیابی به آن‌ها دریغ نمی‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان تأکید کرد: متأسفانه سیستم اداری، موانع و دست‌اندازهای بسیاری بر سر راه این پژوهش‌ها ایجاد کرده‌است، اما بااین‌وجود اخلاق پژوهشی توجه به نیازهای اجتماع را امری الزامی دانسته و در راستای آن تلاش می‌کند.

وی با اشاره به وجود توانایی و استعداد در نسل جدید، عنوان کرد: مشکل اساسی پژوهش‌های کاربردی، در حقیقت همان مشکلات موجود در سیستم اداری و مدیریت است.

قائمی با بیان اینکه جامعه دانشگاهی موظف به ارائه آئین‌نامه‌های حساب‌شده و اخلاق‎محور است، یادآوری کرد: باوجود مشکلات مالی و کمبود بودجه باید از طرح‌هایی که در راستای رفع نیازهای جامعه انجام می‌شوند، حمایت کنیم.