نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی کار خود را درحالی به پایان رساند که تمام واحدهای دانشگاهی، دستاوردهای فناورانه خود را ارائه کرده و به نمایش گذاشتند.

استان همدان نیز امسال در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه پنج محصول کار خود را به پایان رساند.

جعفر زنگنه مسئول غرفه دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان درباره محصولات دانش‌بنیان واحدهای دانشگاهی این استان با خبرنگار آنا به گفتگو نشست.

زنگنه با اشاره به محصولات ارائه شده دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان همدان در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری گفت: محصولات واحدهای استان همدان با تجاری‌سازی و ورود به بازار، بخشی از نیازهای جامعه را برآورده می‌کند.

مسئول غرفه دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان ادامه داد: اسکوپ سنگ‌‌نمای ساختمانی یکی از محصولاتی است که در این نمایشگاه ارائه شد. سنگ‌های نمای ساختمان‌ها معمولاً بعد از مدتی بر اثر فرسایش، انقباض و انبساط، جدا شده و می‌افتند. محصولی معرفی شده تا این سنگ‌نماها ثابت شوند و ضمن جلوگیری از مخاطرات احتمالی، چهره ساختمان را نیز زشت نکنند.

زنگنه افزود: واحد فناور یاسین صنعت‌مهر، دستگاهی طراحی و تولید کرده است که سنگ را برش می‌دهد و علاوه بر برش، یک دسته سبدی به‌صورت اتوماتیک و بدون خطر به آن وصل می‌کند. سنگ به‌وسیله ملات بر روی دیواره‌های بیرونی ساختمان نصب شده و سنگ‌نما را در داخل ملات سیمانی ثابت نگه می‌دارد.

مسئول غرفه دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان با اشاره به ویژگی‌های این محصول تصریح کرد: دسته سبدی تعبیه شده در این سنگ‌نما خوداطفا بوده و اگر به آن حرارت نیز داده شود، به‌صورت خودکار خاموش می‌شود.دسته سبدی این محصول دانش‌بنیان پوسیدگی نداشته و دارای عمر طولانی است. همچنین محصول اسکوپ سنگ‌نما دارای تأییدیه از طرف سازمان نظام‌مهندسی بوده و از سوی این سازمان تأکید شده که تمام پیمانکاران عمرانی از آن استفاده کنند.

زنگنه در ادامه اظهار کرد: المان خنک‌کننده، دومین محصولی است که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد. معمولاً برای خنک‌کننده‌های محیط‌های کوچک از تجهیزاتی استفاده می‌شود که نیاز به کمپرسور داشته و همچنین سیال عاملی، نظیر گاز فریون یا گاز آمونیاک در آن سیستم برای تولید برودت استفاده می‌شود.

وی با اشاره به مضرات گازهای خنک‌کننده بر روی محیط‌زیست، افزود: سیال عامل این تجهیزات باید در زمان‌های معین شارژ شوند و چون دستگاه کمپرسور قطعات مکانیکی دارد، استهلاک قطعات نیز در این بین مطرح است. یکی از استادان گروه مهندسی مکانیک براساس اختلاف‌ دمای دو فلز که به یکدیگر پرچ شده‌اند، المانی طراحی کرده که ایجاد برودت می‌کند و دمای محیط را پایین می‌آورد.

زنگنه ادامه داد: این محصول با وزنی کم، مناسب برای ماشین‌آلات، کامیون‌ها، اتاق‌ها و فضاهای کوچک است. اگر تولید این محصول را گسترش دهیم، توانایی کاربرد و استفاده در فضاهای نسبتاً بزرگ را هم دارد.از این محصول دانش‌بنیان صنایع اتاق‌سازی نیز استقبال کرده است.

زنگنه با معرفی ویژگی‌های محصول دانش‌بنیان حوزه پزشکی غرفه استان همدان، تشریح کرد: مینی‌یونیک دندانپزشکی که در یکی از واحدهای فناور استان همدان طراحی و ساخته شده است، تمام امکاناتی که یک دندانپزشک احتیاج دارد را در اختیارش قرار می‌دهد.کوچک، قابل حمل، ارزان‌قیمت و قابل دسترس است.

مسئول غرفه دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان اظهار کرد: اگر زمانی حوادث غیرمترقبه‌ای نظیر زلزله، جنگ یا سیل رخ دهد و نیاز به خدمات دندانپزشکی باشد، بلافاصله یک صندلی بیمار کنار این مینی‌یونیک قرار می‌گیرد و دندانپزشک با استفاده از این محصول دانش‌بنیان، خدمات دندانپزشکی را ارائه می‌دهد. تولید این محصول می‌تواند از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده و دانشگاه آزاد اسلامی را در ساخت تجهیزات دندانپزشکی پیشگام کند.

زنگنه افزود: محصول دیگر دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان که در آستانه تولید انبوه است، کیت تشخیص سرطان است. در کیت‌های قبلی، براساس پاتولوژی یا برش سلولی و سلول‌شناسی (سیتولوژی)، بیماری تشخیص داده می‌شد ولی در این روش، تشخیص از طریق شناخت مولکول ویروس صورت می‌گیرد. به‌وسیله این محصول دانش‌بنیان، تشخیص سرطان از طریق بررسی ساختار مولکولی سلول صورت می‌گیرد که خیلی ساده‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر از روش‌های متداول است.

زنگنه با اشاره به گستره محصولات پزشکی و درمانی در واحد استان همدان گفت: یکی دیگر از محصولات حوزه درمانی و طب‌سنتی غرفه دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان، پرورش لارو است. لارو مرحله‌ای از زندگی مگس است. لارو را در مناطقی از بدن که به دلیل بی‌تحرکی و زخم بستر و یا به‌علت بیماری دیابت عفونت کرده، در محل بافت‌های مجروح و فاسد شده قرار می‌دهند و آن مناطق پاک‌سازی می‌شود. لارودرمانی را نوعی پانسمان خشک می‌نامند.

وی در پایان تصریح کرد: محصول دانش‌بنیان دیگری که متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد تویسرکان است، دستگاه کنترل میزان سوخت موتورخانه و سیستم‌های گرمایشی است. پیش از خارج شدن از منزل از طریق یک سیم‌کارت اعلام خروج از منزل به سیستم مرکزی توسط کاربر ارسال می‌شود و درجه حرارت محیط را به‌اندازه مطلوب و مورد نیاز قرار می‌دهد.