کیت بومی تشخیص سریع پاپیلوما ویروس انسانی به عنوان طرح برتر دانش‌بنیان در نخستین جلسه مجازی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با روسای استان‌های این دانشگاه معرفی شد.

در نخستین جلسه مجازی (ویدئو کنفرانس) فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با روسای استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی در کتابخانه دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات پس از ارائه جزئیات ۱۰ طرح دانش‌بنیان به صورت ویدئو کنفرانس و آنلاین، طرح‌ها به رأی گذاشته شدند و از بین آنها طرح «کیت تشخیص سرطان» دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان با کسب ۲۳ رأی به عنوان طرح‌ برتر معرفی شد

طرح دانش‌بنیان «کیت بومی تشخیص سریع پاپیلوما ویروس انسانی» توسط یک هسته فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی همدان واحد همدان موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع‌شده است ، حاوی مستر میکس، کنترل داخلی و استاندارد از پیش آماده‌ شده جهت کمیت سنجی DNA ویروس پاپیلوما انسانی در نمونه‌های بافتی، بر اساس روش PCR-Endpoint عمل میکند.

محمدرضا شفاعتی، مخترع طرح دانش‌بنیان «کیت بومی تشخیص سریع پاپیلوما ویروس انسانی» درباره نیازسنجی این طرح گفت: ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در سال ۱۹۷۰ میلادی، به‌عنوان عامل اصلی در بروز سرطان دهانه رحم معرفی شد. ازآنجاکه با استفاده از روش‌های سرولوژیک و کشت سلولی، امکان تشخیص این ویروس و انواع آن وجود ندارد، در تشخیص دقیق، قطعی و زودهنگام این ویروس، روش‌های مولکولی ازجمله PCR از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

وی بیان کرد: استراتژی تکثیر و آشکارسازی در این کیت بر اساس تکنولوژی آشکارسازی DNA است و مستر میکس اصلی این کیت (تیوب سبزرنگ) حاوی آنزیم، پرایمرها، بافر و سایر افزودنی‌های موردنیاز جهت تکثیر ژنوم HPV و نیز تکثیر کنترل داخلی است واستاندارد از پیش‌آماده شده نیز جهت بررسی کنترل مثبت تیوب نارنجی‌رنگ که در این کیت تعبیه شده است.

شفاعتی گفت: مطالعات میدانی این طرح در بیمارستان خاتم‌الانبیاء تهران نتایج کاملاً منطبق با نمونه‌های خارجی را گزارش می‌کند و این در حالی است که قیمت تمام‌شده داخلی این محصول کمتر از یک‌بیستم نمونه مشابه خارجی است.

معاون پزوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی همدان درباره این هسته فناور اظهار کرد: این هسته فناور با مسئولیت محمدرضا شفاعتی، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، در سال ۱۳۹۵ در مرکز رشد واحد همدان مستقر گردید و با تصویب شورای مرکز رشد واحد، مورد حمایت قرار گرفت و از همان زمان با هدف تجاری‌سازی طرح، برنامه‌های نمونه‌سازی آن انجام شد.

مهدرداد چراغی گفت: جلسه داوری این طرح در مهرماه ۱۳۹۵ و در سومین نشست مدیران مراکز رشد منطقه ۱ کشور که در واحد همدان برگزار و در همان جلسه نام تجاری «شفا ژن» برای آن برگزیده‌شد، اکنون و پس از عبور از فیلترهای متعدد فنی و مطالعات میدانی، گواهینامه ثبت اختراع آن صادرشده است.

این عضو هیئت‌علمی واحد همدان ادامه داد: در قرارداد استقرار این هسته فناور، حق مالکیت ۳۰ درصدی این اختراع و فرایند تجاری‌سازی آن برای واحد همدان در نظر گرفته‌شده و بلافاصله با تبدیل این هسته به واحد فناور و تأسیس یک شرکت دانش‌بنیان مشترک، فرایند تولید این محصول در دستور کار قرار خواهد گرفت.

با دستور فرهاد رهبر از سوی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزون بر قدردانی از طرح‌های برتر، هدایای ویژه به آنان اختصاص یافت.