مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی همدان گفت: دین محصول وحی و عقل بوده، درنتیجه هیچ‌گونه تعارضی بین آن‌ها وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی همدان حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمیدرضا طالقانی درآئین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری که با حضور جمعی از پژوهشگران در محل دانشگاه آزاد اسلامی همدان برگزار شد صحبت خود را با طرح یک سؤال آغاز کرد و گفت: آیا انجام یک پژوهش دینی توسط پژوهشگر غیر دینی امکان‌پذیر است؟

وی با اشاره به کتاب منزلت عقل در هندسه علوم دینی، عنوان کرد: خواندن این کتاب قطعاً برای کلیه دانشگاهیان و حوزویان مفید و راه گشا است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی همدان در تعریف دین مطرح کرد: در یک تعریف ساده دین مجموعه‌ای از آموزه‌های اعتقادی و عملی است.

وی با بیان اینکه خداوند علاوه بر پیامبران از دریچه عقل نیز با انسان سخن می‌گوید، افزود: ۳۰۰ آیه در قرآن به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم درخصوص عقل سخن گفته‌اند.

حجت‌الاسلام طالقانی خاطرنشان کرد: بنابراین دین محصول وحی و عقل بوده، درنتیجه هیچ‌گونه تعارضی بین آن‌ها وجود ندارد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی همدان عقول چهارگانه را عقل تجریدی، نیمه‌تجریدی، تجربی و شهودی دانست و اذعان کرد: به لحاظ هستی‌شناسی هر آنچه از این عقول تراوش کند، دینی است.

وی تصریح کرد: البته تحقق این امر مشروط به رعایت چارچوب است بنابراین کلیه پژوهشگران مشغول به انجام پژوهش دینی هستند، با این تفاوت که عده‌ای از قول خداوند پرده برداشته و جمعی از فعل او.