رشته معماری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان از سال ۱۳۷۱ در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته تأسیس شده است و تا کنون با موفقیت به کار خود ادامه داده است.

سارا جلالیان در گفت و گویی به مناسبت ۳ اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ بهایی گفت: رشته معماری دانشگاه آزاد اسلامی همدان در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، کارشناسی ارشد و دکترا دایر است و دانشجویان در آن مشغول فراگیری علم هستند.

وی افزود: بیش از هزار و ۴۰۰ نفر از کاردانی تا دکتری در رشته معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد به تفکیک ۷۵ نفر در مقطع دکتری،۴۸۰نفر در کارشناسی ارشد معماری ،۱۲۰ نفر در کارشناسی ارشد گرایش معماری داخلی ،۴۲۰ نفرکارشناسی مهندسی معماری، ۲۰۰نفرکارشناسی ناپیوسته و ۱۰۵ نفر در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند.

جلالیان درباره آینده شغلی دانش آموختگان این رشته پرطرفدار دانشگاهی گفت: تحصیل در رشته معماری امکان فعالیت در زمینه حرفه ای، آموزشی و پژوهشی را برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم می کند. عضویت در سازمان نظام مهندسی و اخذ پروانه اشتغال جهت فعالیت های حرفه ای چون طراحی، نظارت و اجرای ساختمان، از اهم فعالیت های شغلی این رشته دانشگاهی است.

وی تصریح کرد: چهره امروز شهر در همدان مبین این مطلب است که خیلی از دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی همدان دانش خود را در سطح شهر به کار گرفته اند.

مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی همدان تصریح کرد: وجود مقاطع مختلف آموزشی در رشته معماری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، امکان تحصیلات بدون وقفه را برای داوطلبان محترم فراهم می کند وبهره گیری از ۲۰ عضو هیأت علمی با مرتبه علمی استادیار، بورسیه دکتری و مربیان مجرب امکان آموزش با کیفیت بالا را برای دانشجویان این رشته فراهم کرده است.

جلالیان بیان کرد: امتیاز منحصربه فرد تحصیل در این رشته این است که دلایل کافی برای زمینه های اشتغال وجود دارد و تداوم فعالیت های این رشته در همه مقاطع زمانی، به دلیل نیاز جامعه به ساختمان سازی و کنترل فعالیت های اجرایی، از دلایل وجود زمینه های شغلی مناسب در ارتباط با این رشته است.