موزه آمادای

 

تاریخچه موزه

شاید قبل از سال ۱۳۸۶بود که گامهای اولیه توسط ریاست وقت دانشگاه جناب آقائی دکتر کسائی نظریه ایجاد موزه شکل گرفت که ایشان از من دعوت فرمودند که موزه ساخته شود آنهم در حد آرمانی آن وبعد از آن طرحهای این موزه تقدیم شد و طراحی ساختمان موزه شکل گرفت که این طرح به سه هزارمتر زیر بنا توسط جناب آقای مهندس مجیدی طراحی گردید،اما بعدا بعلت تغییر وتحولات این طرح کاملا عقیم ماند.

بعد از آن بعد از مدتی خدمت جناب مهندس تروهید رسیده وبه ایشان قول دادم که موزه را بسازم.

در ابتدای امر همه مکانی که به ما اختصاص داده شد چیزی در حدود  از ۲*۲ اقتصاص داده شده که در آن مکان شروع به کار نمودیم و پروانه وحشرات در آن مکان اتاله میگردید وبه مرور پرنده ها نیز شکل گرفتند.

و در این مدت جهت افزودن نمونه های خانم مهندس راضیه ایمانی وخانم شکوفه صفائی این امور را جانانه به جلو وبعد از آن بطور مسلسل مکان هائی دیگر در اختیار واحد موزه قرار گرفت وطی این زمان بصورت چشمگیری توسط جناب مهندس تروهید وجناب آقای صدیق امور خرید وتجهیز به جلو رفت و درعین حال نمونه های خاص فسیلی وکانیهای وماهیها به مرور اضافه گردیدند.

و شاید از سال ۱۳۸۷ واحد موزه به قدوم دانشجویان جهت همکاری مزین گردید که بی اغراق توانستند کاری کنند کارستان قبل از در اختیار گذاشتن ساختمان کارهی دکور وجمع اوری نمونه توسط اینجانب وهمکاران ودانشجویان بصورت صمیمانه ای پیگری شد ودر ماموریت های مختلف توانستیم مجموعه خوبی از حشرات ،پروانه ها خزندگان ،ماهی ها ،فسیل ها ،سنگ ها وکانیها جمع آوری نماییم.

و در همان مدت بخش مردم شناسی نیز کم کم شکل گرفته وخیلی زودتر از بخش حیلت وحش موزه مردم شناسی در سال ۱۳۹۰ و ۹۱ به شکل غائی خود رسید که در این مورد باید از کمک های بی دریغ جناب آقای دکتر تروهید وجناب دکتر جاسبی قدردانی علاوه بر آن مجددا باید از زحمات همکاران ودانشجویان یا وقدر دانی شود.

در سال ۱۳۹۱، موزه مردم شناسی کاملا ساخته شد وطبقه دوم بصورت نیمه ساخت باقی مانده بود.

و از آن زمان تا ۱۳۹۴ کلیه امور جاریه موزه به اتمام رسید وباز طی این مدت مسئولین محترم دانشگاه با حسن نظر فراوانی کار موزه را به اتمام رسانید ند.

و در همان سال نواقصی هم اگر بود به انجام رسیده وموزه در مهر ماه ۱۳۹۴بانام افتخار انگیز موزه آمادای به پیشنهاد اینجانب توسط ریاست سازمان جناب آقای دکتر میرزاده افتتاح گردید.


مشخصات موزه

با سابقه دیرینه ای که اینجانب در مورد امور موزه دارم این اولین موزه تاریخ طبیعی ایران است که نقش انسان نیز به صورت چشمگیری در آن نمایان گردید وبعد از چند دهه اینجانب موفق شدم موزه ای بسازم که همانند موزه های تاریخ طبیعی جهان انسان نیزبسزا بعنوان موجودی در طبیعت معرفی گردد.

حال موزه با امکانات سازه ایش به دو طبقه تقسیم مشده بود که طراحی به این شکل به ظهور رسید که طبقه اول بخش انسانی موزه وطبقه دوم بخش حیات وحش شکل گرفت.


طبقه اول

بخش مردم شناسی نگرشی عمیق به هویت هر قوم وملتی انسان را به توجه وا میدارد که با تاریخ وگذشته اش با دید دلسوزانه تر وروشنکرانه ومهر بانه تر برخورد نماید واجرای بخش مردم شناسی در شناخت فرهنگ یک کشور وهم چنین فرهنگ سازی برای آ ن بوم نقش بسزائی خواهد داشت.

با این پیش داوری اجرای این بخش از موزه در نوع خود کاری بزرگ وجسورانه بود که در هر صورت با تلاش فراوان به عنوان یادگاری بزرگ برای شهر همدان باقی ماند

و این بخش با حدود ۲۰۰۰قطعه شی مردم شناسی توانست در گستره ایران خود نمائی نموده وشاید بعنوان موزه نمونه مردم شناسی مطرح شود

در مورد ساخت این قسمت باید اذعان داشت که خود اجرا هم کاری سترک بوده وانجامش اعجاز آمیز می باشد

برای تامین نمونه هایش ۵۵ هزار کیلو متر رانندگی انجام پذیرفت ونمونه ها از جا یجای ایران جمع آوری شده ومجموعتا طی دو سال تهیه نمونه ها ،ساخت وساز چیدمان وشناسنامه اجرا گردید

لازم به ذکر است که در این بخش مجموعه های ذیل به نظر می آید:

وسایل آشپزخانه ،وسایل گرمازا،وسایل پخت پز ،وسایل نورزا ،وسایل نظافت ،وسایل حرف مختلف ،وسایل آرایش،وسایل شکار ،وسایل تدخین،وسایل بازی محله ای، وسایل جادو ورمل اسطرلاب،وسایل زورخانه،وسایل سقاخانه ها،وسایل دوک ریس،وسایل خیاطی،وسایل کشاورزی ،سنگ گور ها ،لباس ها،پارچه های پرده قلمکاری، سقف لمبه کوبی،در های ارسی،نقاشی های قهوه خانه ی،عقد نامه ها وفرمانها و….واین بخش مفتخریم است با همان زما ن کوتاه تهیه وساخت بتواند نقش ایجاز آمیزی در شناسائی فرهنگ ملی را داشته باشد.


طبقه دوم

با فراهم امدن مسائل بودجه ای موزه و کمتر در تنگنا قرار گرفتن مسائل مالی واحد دانشگاه آزاد موفق گردید که نه تنها زیباترین بخش حیات وحش را ارائه دهد بلکه به شکل غریبی شکرفترین وزیباترین موزه را درسطح ایران وحتی اروپا ارائه دهد که لازم است باز دریان قسمت از کلیه بزرگواران دانشگاه طی این اجرای وساخت این موزه وهمچنین همکاران خانم مهندس راضیه ایمانی وخانم مهندس صفائی تشکر نموده وهمچنین از تلاش جانانه دانشجویان که بیگمان سهم بسیار بسزائی در ساخت این موزه داشته اند تقدیر نمود سندی ایست بر حق شناسی واحد دانشگاه آزاد اسلامی همدان از دانشجویان عزیز با با تسلطی که سابقه دیرینه و۴۰ساله داشته ام توانستیم واقعا کاری را که احتیاج به چند دهه است را در همان ۴یا ۵ سال به انجام رسانیم

اجرای بی نظیر بخش حیات وحش که شامل بزرگترین صحنه دیوراما در ایران وحتی آسیا واروپا و همچنین چیدمان های خاص بر مینای اکوسیستم های ایران نوع دکوراسیون وچیدمان برای هر بازدی کننده ایرانی علاوه بر غرور انگیزی ایجاد شعف نیز می نماید.

دراین مجموعه،پرندگان،پستانداران،خزندگان،ماهیها،آبزیان،صدفها،کانیها،سنگها،فسیل ها،حشرات،پروانه ها وبندپایان نگهداری می شود که چیدمان پروانه وحشرات از کیفیت ارائه بسیار بالائی برخوردار می باشد وتا انجا که بازدید کنندگان ایرانی وخارجی که از موزه بازدید کرده اند و موزه های دنیا را نیز دیده اند این موزه بطور جدی میتواند اعتبار خاص خودش را داشته باشد.

 

جعفر محمد علیزاده

جعفر محمد علیزاده

درباره مسئول موزه

جعفر محمد علیزاده شاید یکی از هموطنائی باشد که تمام آمال وآرزو هایش از دوران کودکی تا حال ساخت موزه ای در همدان بوده که بتواند با موزه ها آسیائی در جهان رقابت نماید اولین بار در مدرسه عالی کشاورزی با ریاست مرحوم دکتر علی اقبالی در سال ۱۳۵۱موزه ای بنا نهاده شده با ۶۰ متر زیر بنا وبعداز آن با رشدش وانتقالش به دانشگاه بوعلی وکاری جانفرسا این موزه دز مرداد ماه ۱۳۵۱ توسط شادروان آیت الله هاشمی رفسنجانی افتتاح گردید.

وتوانست نقش بسیار بسزائی در فرهنگ سازی منطقه ای اجرای نماید که به مرور ،استانهای کرمانشاه،خرم آباد ،مرکزی،کردستان،زنجان تحت تاثیر این امر مبادرت به ساخت موزه نمودندف بعد از آن به موزهایی سیستانو بلوچستان،آذربایجان شرقی ،خراسان ویزد از این جانب جهت ساخت کمک گرفته اند.

وعلاوه برآن موزه تاریخ طبیعی شیراز نیز در جهت تجهیز توسط اینجانب اموری  انجام پذیرفت. ودر سطح استان موزه اداره کل محیط زیست ،موزه اسدآباد ،موزه دانشگاه بوعلی وموزه آمادای نیز توسط این جانب اجرا گردید

حاصل این امورایشان در ۱۳۸۴نفر اول ترویج علم در کشورگردید وعلاوه برآن ،شهروند نمونه، نخبه نمونه،ونیز از عناوینی است که ایشان کسب کرده است ودر حال حاضر نیز عضو انجمن نخیگان همدان می باشد ور درطول مسئولیت در دانشگاه بوعلی از تشویق های مقامات بلند پایه کشوری نیز برخوردار گردیده که بالاترین آن اهدای یک دستگاه مینی بوس وتامین بودجه ساخت کتابخانه موزه از طرف مقام معظم رهبری بوده است در حال حاضر نامبرده در موزه آمادای مشغول انجام وظیفه بوده وبه طریقی،اهداف موزه امادای را پیگیری می نماید.

 

همکاران موزه

از ابتدای ساخت موزه خانم مهندس راضیه ایمانی وخانم مهندس شکوفه صفائی در اجرای ساخت موزه نقش داشته اند که از سال ۱۳۹۴خانم صفائی بعد از ازدواج در اسد آباد مسئولیت موزه تاریخ طبیعی را به عهده گرفته وخانم مهندس راضیه ایمانی بعنوان کارشناس موزه آمادای کار ها را جد فراوان به جلو میبرد.

 

برنامه بازدید

بعلت آنکه تصمیم گیری کلان در جهت انتقال موزه در حال اجراست، هنوز این واحد نتوانسته از بازدید کلی برخوردار باشد اما در هر صورت به صورت مقطعی از اطراف واکناف ایران از این موزه بازدید بعمل میآید و همچنین دو روز هفته جهت بازدید دانشجویان پسر و دختر در نظر گرفته شده است.

 

ارتباط باموزه

 در جهت ارتباط با موزه این وضعیت بعلت آنکه موزه از واحد های اقماری موزه ریاست است از طریق ریاست دانشگاه انجام می پذیرد

 

آینده موزه

اصولا ساخت و ساز واحد های فرهنگی با بلند نگری هائی مواجه است که در این بخش موزه مسائل ذیل توجه فراوانی دارد

 

درآمد زایی

در این مورد برنامه های آتی این واحد …ذیل است

  • تهیه ست های مختلف

پروانه ها، حشرات، کانی ها، فسیل ها، ماهیان و خزندگان

تهیه وسایل مختلف مثل، کوله پشتی، تی شرت، ظروف سفالی با آرم موزه ودانشگاه

اجرای کلاس های تاکسیدرمی،تهیه نمونه های …

  • با وضعیت فعلی و گامهای برداشته شده از طریق دانشگاه امید است که واحد موزه به داخل شهر منتقل گردیده که علاوه بر ایجاد افتخاری برای دانشگاه در جهت در آمد زائی نقش بسزائی بوجود آید.
  • با پیشرفت موزه می توان ارتباط جهانی اجرا کرده و درجهت تبادل نمونه ها اقداماتی بعمل آورد شناسائی موزه خواهر می تواند نقش بسزائی در این امر داشته باشد.