دفتر امور زنان و خانواده

مناسبت ها

 • دکتر مرضیه پیله ور مسئول امور زنان و خانواده استان
 • دکتر مهناز سلیمی عضو  شورای تخصصی زنان
 • دکتر نسرین متین نیا عضو  شورای تخصصی زنان
 • دکتر عاطفه زارعی عضو  شورای تخصصی زنان
 • دکتر اعظم قویدل عضو  شورای تخصصی زنان

ام البنین» در فرهنگ شیعی اسلامی نامی آشنا، پرافتخار و دوست داشتنی است؛ نامی که همواره با تقدیر، احترام، ابراز ارادت و توسل بر زبان آورده می شود.
 
فاطمه بنت حزام (ام البنین) بانویی بود فراتر از آن چه دیده و شنیده شده، و نمونه تمام عیار یک زن مسلمان تربیت شده در خانوادهای اصیل و با ایمان و فنا شده در محبت و ولایت آل الله علیهم السلام بود.
 
کتاب «ام البنین سیرتها و کرامتها» به قلم شیخ اشرف زهیری در وصف این بانو نگاشته شده که به حق، کتابی کامل و جامع است.
 
در این کتاب در هشت فصل زیر به معرفی شخصیت و زندگی و تبیین اندیشه حضرت ام البنین پرداخته شده است:
 
«زن و مرد در میدان مسابقه ارزش ها»، «اصل، نسب و جایگاه ام البنین»، «ام البنین در خانه علی علیه السلام»، «ام البنین؛ بانوی پایمردی ها»، «اقدامات افتخارآمیز ام البنین»، «توسل به ام البنین»، «ام البنین و کرامت های درخشان» و «ام البنین در زبان شعر».
 
 
 
 
 
 
 
 


مجموعه «چند کتاب خوب برای حاج قاسم» شامل ۹ کتاب درباره سردار سلیمانی است که حاوی اطلاعات مهمی از زندگی این سردار شهید است که برخی از مطالب آن‌ها برای نخستین بار منتشر شده است.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی،مجموعه «چند کتاب خوب برای حاج قاسم» شامل ۹ کتاب درباره سردار سلیمانی است که به‌تازگی راهی پیشخوان کتابفروشی ها شده است. این کتاب‌ها حاوی اطلاعات مهمی از زندگی این سردار شهید است که برخی از مطالب آن‌ها برای نخستین بار منتشر شده است.
این کتاب‌ها که از سوی جمعی از نویسندگان مختلف به نگارش درآمده است، حاوی یک نکات مهم و کلیدی است و آن این است که ما باید همواره به «قهرمانان وطنی» احترام بگذاریم و به دلاوری‌ها و رشادت‌های آنان ببالیم و در هر سن و جایگاهی که هستیم «رهرو خوبی» برای این قهرمانانان ملی باشیم.
در این مطلب تلاش شده با اطلاعات کوتاهی که از هر کتاب به مخاطب ارائه می‌شود، گامی برای معرفی این کتاب‌های ارزنده باشد.
کتاب اول: «من قاسم سلیمانی هستم» (ویژه کودکان)
کودکان زیادی در شهادت حاج قاسم سلیمانی غمگین شدند و نسبت به جنایت آمریکایی‌ها به خشم آمدند و بی‌تردید کودکان امروز که آینده‌سازان آینده خواهند بود این جنایت را فراموش نخواهند کرد.
کتاب من قاسم سلیمانی هستم روایتگر مراحل مختلف زندگی شهید از تولد تا شهادت برای آینده‌سازان این مرزوبوم است
نویسنده: محمدحسین خانی
ناشر: مبشر
کتاب دوم: «این مرد پایان ندارد»
مخاطب در این کتاب از فرمانده جبهه مقاومت خاطراتی را می‌خواند که تعدادی از آن‌ها برای اولین بار منتشر می‌شوند. نگارنده تلاش کرده است مطالب کتاب به‌گونه‌ای سامان یابد تا خواننده مکتب شهید قاسم سلیمانی را بیشتر بشناسد. ویژگی منحصربه‌فرد این کتاب تصاویر رنگی منتشرنشده از حاج قاسم است.
نویسنده: سید علی بنی لوحی
ناشر: راه بهشت
کتاب سوم: «سلیمانی عزیز»
کتاب سلیمانی عزیز حاوی خاطراتی متفاوت و خوانده‌نشده از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از کرمان تا کرملین، از جنگ با آمریکایی‌ها در نجف تا نبرد با داعش در شهر محاصره‌شده آمرلی، از عمو قاسم فرزندان شهدای مدافع حرم تا ژنرال سلیمانی دلهره‌آور اوباما
نویسنده: جمعی از نویسندگان
ناشر: حماسه یاران
کتاب چهارم: «شاخص‌های مکتب شهید سلیمانی»
کتاب شاخص‌های مکتب شهید سلیمانی، اطلاعات خوب و مستندی را درباره این شهید عزیز به مخاطب ارائه می‌دهد. این کتاب بر مبنای سخنان شهید و خاطرات دیگران به‌صورت جامع، خلاصه و مستند از خصوصیات مکتب و تفکرات شهید سلیمانی توسط هم‌رزم و دوست نزدیک و صمیمی وی نوشته‌شده است.
نویسنده: علی شیرازی
ناشر: خط مقدم
کتاب پنجم: «شرح دلبری»
شرح دلبری نگاهی گذرا به وصیت‌نامه حاج قاسم که منشور عشق و دلدادگی و انسانیت است و با گریز به اندیشه‌های والای او روزنه‌ای برای فهم بهتر آن و اعتلای مکتب سلیمانی است.
نویسنده: محمدعلی تولایی
ناشر: موسسه جوانان آستان قدس رضوی
کتاب ششم: «عمو قاسم» (ویژه کودکان)
کتاب عموم قاسم با انتخاب هدفمند ۲۰ داستان کودک را با زوایایی از شخصیت حاج قاسم آشنا می‌کند و برای نهادینه‌سازی پیام هر داستان تمرینی ذیل آن طراحی‌شده تا مخاطب را به تفکر برانگیزد و الگو گیری از سردار را نهادینه کند. تصویرسازی جداگانه برای هر داستان بر جذابیت کتاب افزوده است.
نویسنده: محمدعلی جابری
ناشر: کتابک
کتاب هفتم: «مالک اشتر»
امیرالمؤمنین در نامه ۵۳ نهج‌البلاغه توصیه‌های مهم به فرمانده سپاه خود مالک اشتر نمود. این توصیه‌ها محدود به زمان و مکان خاصی نبود. در زمان ما مالک اشتر دیگری پا به عرصه نهاد و توصیه‌های مولای متقیان را عملی کرده. کتاب مالک زمان مشتمل بر ۵۰ داستان زیبا و تطبیقی از زندگی و مجاهدت‌های سرداران رشید اسلام، مالک اشتر و حاج قاسم سلیمانی است.
نویسنده: گروه ابراهیم هادی
ناشر: ابراهیم هادی
کتاب هشتم: «متولد مارس»
متولد مارس روایتی از خاطرات دوستان هم‌رزمان و نزدیکان حاج قاسم سلیمانی است. این خاطرات از تحولات سوریه، عراق تا شهادت و همچنین درباره خلق‌وخوی این شهید بزرگوار و شیوه زندگی اوست که به‌صورت مصاحبه جمع‌آوری‌شده است.
نویسنده: علی‌اکبری مزد آبادی
ناشر: یا زهرا
کتاب نهم: «آورتین»
آورتین فقط اسم یک روستایی دورافتاده در اطراف کرمان نیست. آورتین یادآور حماسه ایستادگی و مبارزه حاج قاسم در برابر مردانی است که امنیت و آرامش مردم را هدف گرفته بودند. داستان یک جنگ نابرابر باکسانی که از هیچ جنایتی خودداری نمی‌کردند.
نویسنده: بهزاد دانشگر
ناشر: ستارگان درخشان

 

 

 

 

 

 

فاطمه از نگاه علی

کتاب فاطمه از نگاه علی سلام الله علیهما ابتدا به بيان علل ناميده شده آن بانوي بزرگ به فاطمه و معناي اين اسم پرداخته شده و محبوبيت ايشان نزد خداوند متعال بيان شده است، آن گاه به سروري ايشان نسبت به همه زنان جهان در اين جهان و جهان باقي اشاره شده و محوريت خشم و رضاي خداوند متعال در خشم و رضاي فاطمه زهرا برجسته شده و ابعادي از پاكي، طهارت ظاهري و معنوي، عفت، حياء، عصمت، عبادت و علم ايشان بيان شده است. در ادامه نگارنده از منظر امام علي به معرفي شخصيت همسر گرامي ايشان پرداخته و چگونگي ازدواج آن دو با هم و نيز گوشه‌هايي از زندگاني آن دو در كنار هم را توصيف نموده است. نويسنده در همين زمينه به برخي از صفات فاطمه زهرا از زبان امام علي مانند تلاش و زحمت او در خانه، قناعت و زهد وي، مظلوميت و حقانيت ايشان، روابط صميمي ايشان با اميرالمؤمنين در منزل و مصايب ايشان اشاره نموده و چگونگي رحلت و شهادت آن بانوي بزرگ را از زبان امام علي بيان كرده است. چراکه، نویسنده، معتقد است براى ترسیم چهره ملكوتى دُخت رسول خدا(ص) و تبیین ابعاد شخصیت بى‏نظیر زهراى اطهر(س) كسى بهتر از همسر وی،  امیرالمومنین(ع) نمى‏تواند لب به سخن بگشاید. امیرالمومنین(ع) از عمق ایمان و صفاى دل فاطمه(س) خبر داشت و اوج گرفتن وى را در آسمان معرفت شاهد بود و از تلاطم امواج محبت در سینه دریایى زهرا حکایت‏ها داشت. امیرالمومنین(ع) عظمت روح زهرا را مى‏شناخت و تعظیم ملائكه بزرگ الهى را مشاهده كرده بود و بر خود می‏بالید که همسرى همچون زهرا دارد

 

 

 

معرفی کتاب حقوق بشر و جایگاه زن در قانون حمایت از خانواده

کتاب حقوق بشر و جایگاه زن در قانون حمایت از خانواده نوشته ناهید رحیمی مهربان است. حقوق زن‌، مبحثی مهم با گستره وسیع شامل حقوق خصوصی و عمومی زنان است. حقوق زن در حوزه خصوصی ناظر به موضوعاتی چون ازدواج‌، فسخ آن‌، ارث و حضانت فرزند و در حوزه عمومی شامل حقوق مدنی‌، سیاسی و اجتماعی اوست. این کتاب به بخشی از حقوق زن در قانون می‌پردزازد.

درباره کتاب حقوق بشر و جایگاه زن در قانون حمایت از خانواده

علی رغم پیشرفت‌های نسبتاً خوب در سایر زمینه‌های مربوط به حقوق بشر، در جهت جلوگیری از سوءاستفاده از حقوق زنان متاسفانه کمتر توجه شده است. روزانه تعداد زیادی از جمعیت جهان صرفاً به خاطر زن بودن هدف شکنجه، گرسنگی، حقارت و حتی قربانی قتل قرار می‌گیرند. کمتر کشوری در برقراری ارتباط با سلیر کشورها به سابقه رفتار طرف مقابل در مورد برخورد با زنان توجه می‌کند. کمتر سازمان غیردولتی به طور خاص در جهت حقوق زنان تلاش خود را متمرکز کرده است. آمار منتشره از طرف سازمان‌های حقوق بشری مثل عفو بین الملل نشان می‌دهد که قبل از تولد، در دوران کودکی و بلوغ جنس مونث چندین برابر بیشتر از مردان قربانی نقض حقوق بنیادین قرار می‌گیرد. زنان هدف انواع مختلف نقص حقوق مانند زنا، ضرب و جرح پی در پی، کار و ازدواج اجباری، خشونت، شکنجه و حتی مرگ، قرار می‌گیرند. جامعه حقوق بشری باید از چارچوبی که نرم‌های آن توسط جنس مذکر تعیین گردیده خارج شده و بتواند پاسخگوی خشونت بی‌رحمانه و سیستماتیک علیه زنان در جهان باشد. حقوق زن باید جزء لاینفک حقوق بر محسوب گردد.  این کتاب سعی داردحقوق بشر و جایگاه زن در قانون حمایت از خانواده را بررسی کند و اطلاعات جامع و کاربردی‌ای در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. 

خواندن کتاب حقوق بشر و جایگاه زن در قانون حمایت از خانواده را به چه کسانی پیشنهاد ‌می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان و دانشجویان حقوق پیشنهاد می‌کنیم

 

 

 

کتاب زن، ورزش و تندرستی [چ5] -کتاب گیسوم
کتاب زن، ورزش و تندرستی
نام نویسنده : دکتر زهرا حجتی, دکتر فرهاد رحمانی‌نیا
کتاب زن، ورزش و تندرستی
اولین سوالی که در ذهن مطرح می شود این است که آیا بین مردان و زنان تفاوتهای جسمی که در ورزش کردن تأثیر بگذارد وجود دارد یا خیر ؟
‎باید بگویم بله ، در بسیاری از موارد تفاوتهایی وجود دارد که برخی از آنها به نفع خانمها بوده و باعث می شود آنها در برخی ورزشها موفق تر از آقایان باشند .
‎به طور مثال : توانایی زنان در سرعت بخشی به دویدن بیشتر از مردان است و از آنجائیکه میزان چربی بدن آنها نیز از آقایان بیشتر است و به عنوان منبع انرژی عمل می کند ، خانمها در دوهای با مسافت طولانی از آقایان موفق ترند . از طرفی خانمها در دماهای بالا قابلیت عرق ریزی بیشتری دارند و این سبب تحمل بیشتر آنان در ورزش در هوای گرم می شود و بدلیل لایه ضخیم تر چربی تحملشان در هوای سرد نیز بیشتر است . البته قدرت عضلانی خانمها ۳۰٪ کمتر از آقایان است و مردان دارای استخوانهای بلند و متراکم تری هستند . در نتیجه در ضربه زدن مانند ضربات پا نیروی بیشتری وارد می کنند . از طرفی خانمها بدلیل اینکه پاهای کوتاهتری دارند در فعالیتهای تعادلی پایداری بیشتری از خود نشان می دهند . در هر صورت این تفاوتهای جسمی هیچگاه سبب ممنوعیت ورزش خاص برای خانمها نشده است
در گذشته تصور می کردند خانمها بدلیل گذراندن مراحلی خاص مانند عادت ماهیانه ، حاملگی ، یائسگی و … نباید ورزش سنگین انجام دهند در صورتیکه در حال حاضر این عقاید منسوخ شده اند و حتی در این مراحل نیز ورزش برای بانوان بسیار مفید است که در ذیل به آن می پردازیم .
‎تمرینات منظم ورزش دارای فواید مشابهی در زنان و مردان است یعنی کاهش فشار خون ، پائین آوردن تعداد ضربان قلب و کاهش درصد چربی بدن که تمامی این موارد به پیشگیری از بیماریهای قلبی کمک می کنند . به علاوه ، ورزش های توأم با اعمال وزن روی بدن ، سبب تقویت استخوانها و جلوگیری از پوکی استخوان بخصوص در خانمها می گردد .
آنچه در این کتاب می‌خوانید:
آثار فیزیولوژیک ورزش بر زنان.
ورزش و بیماری‌های قلبی در زنان – ورزش، بارداری، زایمان و شیردهی.
چاقی و کنترل وزن – فعالیت بدنی و پوکی استخوان.
دیابت در زنان – کمر درد – سرطان.
ورزش برای مبتلایان به ایدز.
ورزش برای زنان مسن.

عضو هیات علمی گروه محیط زیست : خانم دکتر بهاره لرستانی

انتخاب شده در جمع برترین بانوان علمی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور

 

_________________________________________________________

دانشجو : طیبه بهارلویی

مقام سوم کشوری مسابقات «فیتنس چلنج»

ارتقاء سلامت زنان شاغل با توجه به نقشهای خانوادگی و اجتماعی آنان از ضروری ترین ارکان است. زنان پایه ای اصلی خانواده و محور اساسی سلامت و رشد و پویایی و اعتلای جامعه هستند.بهترین سرمایه هر انسانی سلامتی است و زنان کارمند باید به سلامتی خود در کنار کار و فعالیت اجتماعی توجه کنند .

راهکارهای مدیریت استرس (فیلم زیر را مشاهده نمایید)

اطلاعیه ها و اخبار

 1. نقش زنان در پیروزی انقلاب

  پیروزی انقلاب اسلامی به دور از تفکیک جنسیتی، تحولی بود که بنیانگذار انقلاب همواره بر آن صحه می گذاشتند و می فرمودند: ما مفتخریم که بانوان و زنان پیر و جوان و خرد و کلان در صحنه های فرهنگی و اقتصادی و نظامی حاضر و هم دوش مردان یا بهتر از آنان در راه تعالی اسلام و مقاصد قرآن کریم فعالیت دارند.

  سیره عملی، فرمایش‌ ها، مواضع روشنگر و فتاوای راهگشای حضرت امام (ره) درباره زن که ضمن وفاداری تام به اصول و محکمات دین، در چارچوب حقوق مسلّم شرعی بیان شده‌ اند، می‌ توانند راهنمای عملی نسلی باشند که به جایگاه حقیقی زن می‌اندیشند

  امام راحل همواره تاکید داشتند که «نهضت اسلامی به برکت اسلام چنان تحولی در نفوس زن و مرد جامعه به وجود آورد… که شما ملت شریف دیدید که زن های محترم متعهد ایران پیشاپیش مردان به میدان رفته و سد عظیم شاهنشاهی را در هم شکستند و ما همه مرهون قیام و اقدام آنها هستیم

 2. روز مادر در فرهنگ کشور های مختلف

 3. شناختی مختصر از حضرت ام‌البنین(س)همسرگرامی امام علی
  بی تردید امّ البنین علیهاالسلام ، از زنان بافضیلت و عارف به حق اهل بیت علیهم السلام بود. وی محبتی خالصانه به آنان داشت و خود را وقف دوستی ایشان کرده بود. آنان نیز برای او جایگاهی والا و موقعیتی ارزنده قائل بودند.
  نامش فاطمه و کنیه‏‌اش امُّ البنین (مادر پسران) است. پدرش حِزام، و مادرش ثمامه یا لیلاست. همسرش علی‏‌بن ابی‏طالب علیه‏‌السلام و فرزندانش 
  عباس علیه‏‌السلام ، عبداللّه‏، جعفر و عثمان هستند که هر چهار نفرْ در سرزمین کربلا و در رکاب امام حسین علیه‏السلام به شهادت رسیدند. آرام‏گاه وی در مدینه منوّره و قبرستان بقیع است.
   
  ام النین ،بانویی از تبار دلاوران عرب است تاریخ گواهی می‏دهد که پدران وخانواده ایشان از دلیران عربِ پیش از اسلام بودند.
  انتخاب ام البنین علیهاالسلام برای همسری امام علی(ع)
  بعد از شهادت حضرت فاطمه زهرا علیه االسلام بود ، 
  امام علی بن ابی‏طالب علیه‏ السلام برادرش عقیل را که آشنا به علم نسب‏‌شناسی عرب بود ـ فرا خواند و از او خواست که برایش همسری از تبار دلاوران برگزیند تا پسر دلیری برای مولا به ارمغان آورد.
  عقیل، فاطمه کلابیه را برای حضرت برگزید که قبیله و خاندانش، بنی کِلاب، در شجاعت بی‏مانند بودند، و حضرت علی علیه‏ السلام نیز این انتخاب را پسندید.
   
  خواستگاری از ام البنین
  بعد از این که عقیل شجره‏‌نامه‏‌های اَعراب را بررسی و ام‏‌البنین را انتخاب کرد، حضرت علی علیه‏‌السلام ، او را نزد پدر ام‏‌البنین فرستاد. پدرخشنود از این وصلت مبارک، نزد دختر خود شتافت و موضوع را در میان گذاشت. ام البنین نیز با سربلندی و افتخار پاسخ مثبت داد و پیوندی همیشگی بین این بانوی مومنه و مولای متقیان علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام برقرار شد.
  امام علی علیه‏‌السلام ، در همسرش عقلی سترگ، ایمانی استوار، آدابی والا و صفاتی نیکو مشاهده کرد و او را گرامی داشت و از صمیم قلب در حفظ حُرمت او کوشید.
   
  اولین روز زندگی مشترک
  روز اولی که ام البنین علیهاالسلام پا در خانه علی علیه‏‌السلام گذاشت، امامین همامین حسن و حسین  مریض بوده و در بستر افتاده بودند. عروس تازه ابوطالب، به محض آن‏که وارد خانه شد، خود را به بالین آن دو عزیز عالم وجود رسانید و هم‏چون مادری مهربان به دلجویی و پرستاری آنان پرداخت.
  ام البنین که نامش فاطمه بود، به شوهرش امیرالمؤمنین پیشنهاد کرد که به جای «فاطمه»، که اسم قبلی و اصلی وی بوده، او را ام البنین صدا زند تا فرزندان حضرت زهرا علیهاالسلام از ذکر نام اصلی او توسط پدرشان، به یاد مادر خویش، فاطمه زهرا علیهاسلام نیفتند و در نتیجه، خاطرات گذشته، در ذهن آن‏ها تداعی نگردد و رنج بی‏مادری آن‏ها را آزار ندهد.
   
  محبت بی‏دریغ ام البنین(س) به فرزندان زهرا مرضیه(سلام الله علیها )
  ام‏‌البنین بر آن بود که، در زندگی جای خالی حضرت زهرا علیهاسلام را برای فرزندان ایشان پر کند؛ مادری که در اوج شکوفایی پژمرده شد و آتش به جان فرزندان خردسال زد: فرزندان فاطمه زهرا علیهاالسلام در وجود این بانوی پارسا، مادر خود را می‏دیدند و رنج فقدانِ مادر را کمتر احساس می‏کردند.
  ام‏‌البنین(سلام الله علیها ) فرزندان حضرت فاطمه زهرا،دختر گرامی رسول خدا صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله را بر فرزندان خود مقدّم می‏داشت و بخش عمده محبت و علاقه خود را متوجه آنان می‏کرد و آن را فریضه ‏ای دینی می‏شمرد؛ زیرا خداوند متعال در کتاب خود، همگان را به محبت آنان دستور داده 
   
   روزی امیر مؤمنان، عباس علیه السلام را در دامان خود گذاشت، آستین هایش را بالا زد و امام درحالی که به شدت می گریست به بوسیدن بازوان عباس علیه السلام پرداخت. امّ البنین حیرت زده از این صحنه، از امام پرسید: «چرا گریه می کنید؟»
   
  حضرت با آوایی مملوّ از غم و اندوه و تأثر قصه کربلا وشهادت فرزندان ام البنین و قطع شدن دستان عباس قمر بنی هاشم را برای ام البنین نقل کرد و فرمود: «این دستان ازبازو قطع خواهند شد.»
   
  این کلمات چون صاعقه ای بر امّ البنین فرود آمد و قلبش را ذوب کرد.  امام به او خبر داد که فرزندش در راه یاری اسلام و دفاع از برادرش حسین (ع)، حافظ شریعت الهی و ریحانه الرسول دستانش قطع خواهد شد. امّ البنین به شدت گریست و زنان همراه او نیز در غم، رنج و اندوهش شریک شدند.
   
  در این لحظه بود که امّ البنین عظمت و عمق ایمان خود را نشان داد و به دامن صبر و بردباری چنگ زد و خدای را سپاس گفت که فرزندش، فدایی حسین فاطمه وسبط گرامی رسول خدا صلی الله علیه و آله و ریحانه او خواهد شد.
   
  السلام علی الحسین الشهید وعلی عمی العباس المقطوعه الیدین
   
  اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج وَ العافیَه وَ النَّصر
 4. شهادت سردار سلیمانی تسلیت باد

   

   

   

   

   

  تصویر گر شکوه ایرانی بود
  معنای حقیقت مسلمانی بود
  پرواز در آغوش شهادت بی شک
  زیبنده قاسم سلیمانی بود

 5. ایام فاطمیه بر شیعیان جهان تسلیت باد

   متن زیارت حضرت فاطمه زهرا (س)

  يَا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَكِ اللّٰهُ الَّذِي خَلَقَكِ قَبْلَ أَنْ يَخْلُقَكِ فَوَجَدَكِ لِمَا امْتَحَنَكِ صابِرَةً، وَزَعَمْنا أَنَّا لَكِ أَوْلِياءٌ وَ مُصَدِّقُونَ وَصابِرُونَ لِكُلِّ مَا أَتَانَا بِهِ أَبُوكِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ، وَأَتىٰ بِهِ وَصِيُّهُ، فَإِنّا نَسْأَلُكِ إِنْ كُنَّا صَدَّقْناكِ إِلّا أَلْحَقْتِنَا بِتَصْدِيقِنَا لَهُما لِنُبَشِّرَ أَنْفُسَنا بِأَنَّا قَدْ طَهُرْنا بِوِلايَتِكِ.
  ای آزموده، آزمودت خدایی که تو را آفرید، پیش از آنکه تو را بیافریند، پس به آنچه آزمودت تو را شکیبا یافت، ما بر این باوریم که دوستان و تصدیق‌کنندگان توییم و به تمام آنچه پدرت (درود خدا بر او و خاندانش باد) و جانشینش برای ما آورده شکیبایی کننده‌ایم، پس از تو درخواست می‌کنیم، اگر تصدیق‌کننده تو بوده‌ایم، ما را به تصدیقمان به پدرت و جانشینش مرتبط کنی تا خود را بشارت دهیم که به سبب دوستی تو پاک شده‌ایم.
  و نیز مستحب است بگویی:
  السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ رَسُولِ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ نَبِيِّ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ حَبِيبِ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ خَلِيلِ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ صَفِيِّ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ أَمِينِ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ خَيْرِ خَلْقِ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ أَفْضَلِ أَنْبِياءِ اللّٰهِ وَرُسُلِهِ وَمَلائِكَتِهِ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا بِنْتَ خَيْرِ الْبَرِيَّةِ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا سَيِّدَةَ نِساءِ الْعالَمِينَ مِنَ الْأَوَّلِينَ وَالْآخِرِينَ، السَّلامُ عَلَيْكِ يَا زَوْجَةَ وَلِيِّ اللّٰهِ وَ خَيْرِ الْخَلْقِ بَعْدَ رَسُولِ اللّٰهِ؛
  سلام بر تو ای دختر رسول خدا، سلام بر تو ای دختر پیامبر خدا، سلام بر تو ای دختر محبوب خدا، سلام بر تو ای دختر دوست صمیمی خدا، سلام بر تو ای دختر برگزیده خدا، سلام بر تو ای دختر امین خدا، سلام بر تو ای دختر بهترین خلق خدا، سلام بر تو ای دختر برترین پیامبران خدا و رسولان و فرشتگانش، سلام بر تو ای دختر بهترین مخلوقات، سلام بر تو ای بانوی بانوان جهان از گذشتگان و آیندگان، سلام بر تو ای همسر ولی خدا و بهترین خلق بعد از رسول خدا؛
  السَّلامُ عَلَيْكِ يَا أُمَّ الْحَسَنِ وَالْحُسَيْنِ سَيِّدَيْ شَبابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الصِّدِّيقَةُ الشَّهِيدَةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الرَّضِيَّةُ الْمَرْضِيَّةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الْفاضِلَةُ الزَّكِيَّةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الْحَوْراءُ الْإِنْسِيَّةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا التَّقِيَّةُ النَّقِيَّةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الْمُحَدَّثَةُ الْعَلِيمَةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الْمَغْصُوبَةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ أَيَّتُهَا الْمُضْطَهَدَةُ الْمَقْهُورَةُ، السَّلامُ عَلَيْكِ يا فاطِمَةُ بِنْتَ رَسُولِ اللّٰهِ وَرَحْمَةُ اللّٰهِ وَبَرَكاتُهُ، صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْكِ وَعَلَىٰ رُوحِكِ وَبَدَنِكِ؛
  سلام بر تو ای مادر حسن و حسین، دو سرور جوانان اهل بهشت، سلام بر تو ای صدّیقه شهیده، سلام بر تو ای خشنود از خدا و خدا خشنود از تو، سلام بر تو ای فاضله پاکیزه، سلام بر تو ای حوریه در لباس انسان، سلام بر تو ای پرهیزگار پاک، سلام بر تو ای هم‌سخن با ملائکه و ای بسیار دانا، سلام بر تو ای ستمدیده، ای که حقت غصب شده، سلام بر تو ای سرکوب شده و پس‌زده شدۀ دشمن، سلام و رحمت و برکات خدا بر تو ای فاطمه دختر رسول خدا، درود خدا بر تو روح و تن تو؛
  أَشْهَدُ أَنَّكِ مَضَيْتِ عَلَىٰ بَيِّنَةٍ مِنْ رَبِّكِ، وَأَنَّ مَنْ سَرَّكِ فَقَدْ سَرَّ رَسُولَ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ، وَمَنْ جَفَاكِ فَقَدْ جَفَا رَسُولَ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ، وَمَنْ آذاكِ فَقَدْ آذىٰ رَسُولَ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ، وَمَنْ وَصَلَكِ فَقَدْ وَصَلَ رَسُولَ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَمَنْ قَطَعَكِ فَقَدْ قَطَعَ رَسُولَ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ لِأَنَّكِ بِضْعَةٌ مِنْهُ وَرُوحُهُ الَّذِي بَيْنَ جَنْبَيْهِ ، أُشْهِدُ اللّٰهَ وَرُسُلَهُ وَمَلائِكَتَهُ أَنِّي راضٍ عَمَّنْ رَضِيتِ عَنْهُ، ساخِطٌ عَلَىٰ مَنْ سَخِطْتِ عَلَيْهِ، مَتَبَرِّئٌ مِمَّنْ تَبَرَّأْتِ مِنْهُ، مُوَالٍ لِمَنْ وَالَيْتِ، مُعادٍ لِمَنْ عادَيْتِ، مُبْغِضٌ لِمَنْ أَبْغَضْتِ، مُحِبٌّ لِمَنْ أَحْبَبْتِ، وَكَفَىٰ بِاللّٰهِ شَهِيداً وَ حَسِيباً وَ جازِياً وَ مُثِيباً.
  گواهی می‌دهم که بر برهانی روشن از سوی پروردگارت از جهان درگذشتی و هرکه تو را شاد کرد، رسول خدا (درود خدا بر او و خاندانش باد) را شاد نمود و هرکه به تو جفا کرد، به رسول خدا (درود خدا بر او و خاندانش باد) جفا کرد و هرکه تو را آزرد، رسول خدا (درود خدا بر او و خاندانش باد) را آزرد و هرکه به تو پیوست، به رسول خدا (درود خدا بر او و خاندانش باد) پیوست و هر که از تو برید، از رسول خدا (درود خدا بر او و خاندانش باد) برید، چراکه تو پاره تن او و روح بین دو پهلوی او هستی، خدا و رسولان خدا و فرشتگانش را گواه می‌گیرم که من خشنودم از کسی که تو از او خشنودی و خشمگینم بر کسی که تو بر او خشمگینی و بیزارم از هر که تو از او بیزاری و دوست دارم هرکه را تو دوست داری و دشمنم هرکه را تو با او دشمنی و متنفّرم از هرکه تو از او نفرت داری و محبّت دارم به هرکه تو به او محبّت داری و خدا برای شهادت و حسابرسی و کیفر دهی و پاداش دهی کافی است

 6. هفته کتاب و کتاب خوانی و کتابداری گرامی باد

  روز کتاب ، کتابخوانی و کتابدار یکی از آن روزهای تلنگر آمیزی است که ما را به یاد دوست دیرینه و بی زبان خود می اندازد . اکر این دوست زبان داشت داد شکایت از ما برمی آورد ! در این روز و هفته اغلب سازمان ها با برگزاری مسابقات کتابخوانی و اهدای کتاب به برنده ها در بالا رفتن سرانه مطالعه کشور می کوشند ، باشد که هر کدام از ما به نوبه خود این آمار را در طول سال بالا ببریم .

 7. روز جهانی دیابت (23 آبان)

    

 8. اعلام روزشمار هفته ملی سلامت بانوان

  اعلام روزشمار هفته ملی سلامت بانوان/ «زنان، مدیریت سلامت، مهار کرونا» شعار این هفته

  مدیر روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت «زنان، مدیریت سلامت ، مهار کرونا» را به عنوان شعار هفته ملی سلامت بانوان اعلام کرد.

  به گزارش ایسنا حمید انصاری، گفت: هفته ملی سلامت بانوان ایران (سبا) همه ساله در آخرین هفته مهر ماه برگزار می شود. در سال جاری با توجه به اینکه مانند سال گذشته با همه گیری کووید ۱۹ مواجه هستیم موضوع اصلی، مدیریت این بحران توسط زنان در جامعه و خانواده در نظر گرفته شده است. 

  مدیر روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت روزشمار این هفته را به شرح زیر اعلام کرد:

  برای مشاهده متن کامل خبر کلیک نمایید.

 9. نشاط زنان شاغل در گرو حمایت خانواده

  مصاحبه خانم دکتر پیله ور با خبرگزاری سپهر غرب 

  برای مشاهده متن کامل خبر کلیک نمایید.

 10. کسب مقام سوم کشوری توسط خانم طیبه بهارلویی

  با کمال افتخار و مسرت کسب مقام سوم کشوری در مسابقات فیتنس چلنج و راهیابی به اردوی تیم ملی بانوان جمهوری اسلامی ایران توسط سرکار خانم طیبه بهارلویی دانشجوی رشته تربیت بدنی واحد همدان و مربی ایشان سرکار خانم دکتر طیبه جامه بزرگی مدرس دانشگاه آزاد اسلامی همدان را به حضور ایشان و خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان تبریک عرض می نماید.

 11. روز جهانی کودک ۱۶ مهر

  پیمان نامه جهانی حقوق کودک

  دریافت نمایید

 12. کارگاه با موضوع : مدیریت کاربرد رسانه در خانواده

  کارگاه با موضوع : مدیریت کاربرد رسانه در خانواده

 13. نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس

  هفته دفاع مقدس گرامی باد

  نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس

  بانوان کشورمان در برهه های  مختلف به ویژه در دوران دفاع مقدس به خوبی از عهده رسالت و نقش آفرینی خود به عنوان مبارز ،حگایتگر،راوی و مشوق مردان و…برآمده اند .جمهوری اسلامی با داشتن الگوی مشارکت زن در هنگامه دفاع و صحنه های نبرد در صدر اسلام ،زنان را برای انجام امور مهم در هشت سال دفاع مقدس سازماندهی نمود .زنان ایران نیز  با یاد اوری رفتار و سیره حصرت زهرا (س)و حصرت زینب (س) و دیگر زنان صدر اسلام ،به وظیفه الهی و انسانی خویش در طول دفاع مقدس عمل کردند و اگر نبود صبوری و عزم و همت و ایثارگری و کمک رسانی آنها،چنین مقاومت پیروز مندانه ای در ان دوران شکل نمیگرفت .

  در فایل ذیل  چند کتاب مرتبط با نقش زنان در دفاع مقدس  معرفی گردیده است و تقدیم می شود به بانوان علاقه مند در دانشگاه

  دریافت فایل

   

 14. روز جهانی ورزش دانشگاهی

  به مناسبت روز جهانی ورزش دانشگاهی 20 سپتامبر

  ارتقاء سلامت زنان شاغل با توجه به نقشهای خانوادگی و اجتماعی آنان از ضروری ترین ارکان است .زنان پایه ای اصلی خانواده و محور اساسی سلامت و رشد و پویایی و اعتلای جامعه هستند.بهترین سرمایه هر انسانی سلامتی است و زنان کارمند باید به سلامتی خود در کنار کار و فعالیت اجتماعی توجه کنند .

  فایل ورزش در محل کار  تقدیم بانوان کارمند

  دریافت فایل

 15. پياده روي بانوان کارمند دانشگاه
  اداره تربيت بدني دانشگاه با مشاركت دفترامور زنان وخانواده  همايش پياده روي در سطح دانشگاه ، به مناسبت روز جهاني ورزش دانشگاهي از مقابل مزار شهدا برگزار نمودند.
   
   
  1400/6/30
 16. نقش زنان در ایجاد صلح جهانی(به مناسبت روز جهانی صلح)

  به مناسبت روز جهانی صلح ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور

  صلح به عنوان یکی از دغدغه های بشر در طول تاریخ ،همواره اهمیت بسزایی داشته است .برای رسیدن به صلح پایدار ،عادلانه و فراگیر باید به زنان   که نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند توجه خاص داشت .

  وقوع مخاصمات در دهه های  اخیر حاکی از آن است که وقوع جنگ و مخاصمات مسلحانه ،گروهای مختلف افراد جامعه بخوص زنان و کودکان را تحت تاثیر قرار داده است .امروزه نقش زنان به منزله عوامل ایجاد و تحکیم صلح مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است .در حقیقت صلح پایدار بدون  مشارکت زنان در فرآیندهای رسمی و غیر رسمی ایجاد نخواهد شد .خصوصیات و دیدگاههای زنان  مانند تمایل برای برخورداری از امکان رهبری جمعی ،داشتن دیدگاههای کلان نسبت به موضوعات مرتبط با اطفال  و زنان ،توجه به ریشه یابی منازعات ،داشتن نگرانی های عمیق نسبت به امنیت غذایی و آب و مساله ی آوارگان در کنار ارایه راهبردهایی برای مسائل زیست محیطی و مراقبتهای بهداشتی و آموزشی ،از مواردی بشمار می آید که تقویت حضور زنان را در مذاکرات صلح جهانی ضروری میکند .

 17. ۴ چالش اساسی حوزه زنان و خانواده کدامند؟

  پیله‌ور در گفت‌وگوی تفصیلی با آنا مطرح کرد؛

  ۴ چالش اساسی حوزه زنان و خانواده کدامند؟

  دیدگاه جامعه به زنان مطلقه مثبت نیست

  مسئول دفتر امور زنان و خانواده دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان گفت: متأسفانه دیدگاه افراد جامعه به زنان مطلقه دیدگاه مثبتی نیست که باید با فرهنگ‌سازی این مشکلات را کاهش داد.

  برای مشاهده متن کامل خبر کلیک نمایید.

درباره

امروزه گفتمان زنان گفتمانی غالب در سطح جوامع است و  از آنجا  که نیمی از هر جامعه را زنان تشکیل می‌دهند، وبا توجه به جایگاه محوری زن به عنوان کانون مهر وعاطفه وپرورش دهنده انسان متعالی وعامل اصلی در بقای سلامت و اخلاق در جامعه ،مسائل مربوط به آنان حائز اهمیت است.

اکنون نگاه جهان، بیشتر به سوی زنان معطوف شده است چرا که ،  بقا ورشد وتعالی بشر وحفظ آرامش وسلامت جامعه در گرو اهمیت نقش  زن  بوده و برای تحقق توسعه اجتماعی، تسریع فرایند توسعه اقتصادی و محقق شدن عدالت اجتماعی، زن به عنوان نیروی فعال و سازنده ، قطعاً تأثیر بسیاری در روند توسعه و افزایش کمّی و کیفی نیروی انسانی آن جامعه خواهد داشت.امروزه بحث‎هایی نظیر آگاهی‎بخشی در حوزه زنان در وجوه و اشکال مختلفی تبیین شده است. نگاه جامعه اسلامی به زنان متعهد و مجاهد، مبین این واقعیت است که حضور آنها را به عنوان حلقه‌های اتصال افراد در خانواده و حیات اجتماعی، تعیین کننده و هدایتگر بسیاری از حرکتهای اجتماعی می‌داند، چراکه گستره شریعت اسلام را نمی‌توان در انزوای روابط فردی محصور کرد و بررسی اجمالی بسیاری از حوزه های فرهنگی، اجتماعی،مدیریتی،سیاسی،اقتصادی، حقوقی، اخلاقی و … در فرهنگ دینی و جامعه اسلامی این واقعیت را به خوبی نشان می‌دهد.

در همین راستا،دفتر امور زنان و خانواده  در دانشگاه آزاد اسلامی ،سعی دارد بستری را فراهم کند تا بانوان شاغل در دانشگاه بتوانند در زمینه های مختلف آموزشی-پرورشی-فرهنگی-اخلاقی و معنوی و…استعدادهای نهفته ی خویش را شکوفا نمایند . لذا  جهت ارتقاءعلمی و سلامت جسمی و روحی و معنوی زنان شاغل در دانشگاه اعم از هیات علمی،کارمند و دانشجویان ،نیاز است همه ی نهادهای دانشگاه در تعامل با این دفتر ،در توانمند سازی زنان در امور مختلف همت گمارند.


اهداف

 • شناخت وضعیت و قابلیت های زنان عضو هیات علمی ،کارکنان و دانشجویان واحدها و مراکز دانشگاهی در زمینه های مختلف
 • زمینه سازی جهت انجام تحقیقات و پژوهشهای بنیادی ،راهبردی و کاربردی
 • نظارت بر حسن اجرای سیاست ها و برنامه های کلان امور زنان و خانواده دانشگاه در استان